Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Volkswagen’den Yeni Motor: 1.5 TSI!

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Üye
  #34872

  Volkswagen’den Yeni Motor: 1.5 TSI!pistonv2

  Dizel emisyon hile skandalı sonrası Alman Otomobil Üreticisi VW’den 1.5 TSI motor atılımı geldi. Volkswagen, geleneksel TSI motor ünitelerine 1.5 TSI ile güç katarak mevcut ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.

  Dizel emisyon hile skandalı sonrasında, VW stratejisi artık tüm elektrifikasyon ve / veya özerk sürüş ile ilgili olduğunu söyleyerek olmuştur ama o atılımından önce, şirket geleneksel bar tipi motorların bir dizi çalışma olmuştu ve bu çalışmanın sanayi genelinde yükseltmesini umuyor. Tipik bir örnek: EA211 dört silindirli motoru kesitler sonraki evrimi.

  1.5 litre EA211evo kodlu yeni motor 1.4 TSI yerini alacak ve 130 Hp ile 150 Hp olmak üzere iki güç seviyelerinde piyasaya sunulacak. VW firması, “Her iki versiyon tepki ve verimlilik kriterleri olarak hizmet hedefliyoruz.” diyor. Silindir deaktivasyon içeren teknolojiler sayesinde VW, zaten verimli olan 1.4 litre EA211 kodlu motor’dan yaklaşık yüzde 10 daha az yakıt tüketimi elde edeceklerini söylüyor. Peki neden daha fazla motor seçeneği ve yenilik? Bu gelecekteki güç artışlarının ve yeni teknolojilerin önünü açıyor.

  Örneğin; günümüzde olmayan bir dizel motor-bir teknoloji ilk seri üretim değişken geometrili turbo 1980’lerin ve 90’ların başında PSA tarafından geliştirildi fakat Honda ve Chrysler tarafından desteklenmedi. Bu teknolojideki motorlar halen iki adet Porsche (718 Boxster ve 911 Turbo) modelinde yer almakta. Bunun yanı sıra, Ticari sınıftaki GM, Ford vb. firmalar halen bu teknolojiyi kullanmakta.

  Değişken kanat turbonun şu anda sadece 130 Hp’lik motor versiyonu yer almakta; Bu, geleneksel bir turbodan yaklaşık yüzde 35 daha hızlı maksimum tork demek. 150 Hp lik versiyonu APS işleminin (atmosferik plazma sprey) silindir astarlarının püskürtülmesinin sayesinde düşük sürtünmeye sahip. Bu iki motor seçeneğinin şimdilik sadece Jetta ve Jetta hyrid modellerinde yer alacağı biliniyor.

  Bu yeni teknoloji motor önümüzdeki birkaç yıl içerisinde VW’nin Meksika’nın Silao şehrinde bulunan fabrikasında seri üretime geçirilecek.

  Haber: Soner ÜNLÜER

  Dizel emisyon hile skandalı sonrası Alman Otomobil Üreticisi VW’den 1.5 TSI motor atılımı geldi. Volkswagen, geleneksel TSI motor ünitelerine 1.5 TSI
  [See the full post at: Volkswagen’den Yeni Motor: 1.5 TSI!]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.