Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Pirellii Elektrikli Porsche TAYCAN İçin Özel Lastik Tasarladı

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Anahtar yönetici
  #93395

  Pirellii Elektrikli Porsche TAYCAN İçin Özel Lastik Tasarladı

  Porsche’nin görünümü yenilenen Taycan için seçtiği Pirelli P Zero R ve P Zero Trofeo RS, aynı zamanda serinin en sportif versiyonu olan Taycan Turbo GT’nin de tek lastikleri olacak.

  Pirelli P Zero R, süper otomobillerin günlük sürüşü için tasarlanmış; P Zero Trofeo RS ise yolda kullanıma da uygun yarı ‘slick’ bir lastik olarak üretilmiş.. Bu yılın başlarında lanse edilen her iki lastik, aracın sportifliğini ve verimliliğini artırmak için Alman otomobil üreticisiyle iş birliği içinde özel olarak adapte edilmiş.

  Her ikisinin de yanağında elektrikli araçların özelliklerine uygun bir teknolojik çözüm paketi içerdiğini gösteren ve ilk kez 2019 yılında Porsche Taycan’ın ilk neslinde kullanılan Elect işareti yer alıyor. Porsche’nin ürün yelpazesinde halen markanın Macan gibi farklı modellerde elektrik araçlara geçişine eşlik etmek için tasarlanan Elect teknolojili 30’dan fazla Pirelli homologasyonlu lastik bulunuyor.

  P ZERO R İLE SÜRÜŞ KEYFİ VE VERİMLİLİK

  Porsche Taycan’ın dinamik özelliklerini ve sürüş keyfini artırmak amacıyla tasarlanan ve bu model için homologasyonu alınan P Zero R, hem günlük kullanıma hem daha sportif sürüşe uygun bir lastik olarak öneriliyor.

  Pirelli’nin en yüksek performanslı modellerin tedarikçisi olarak sahip olduğu deneyimi ve otomobilin önceki modele kıyasla konfor ve bataryalı menzil gibi iyileştirilen özelliklerini öne çıkarmaya yardımcı olan Elect teknoloji paketinin geliştirilmesi sayesinde bu amaca ulaşılmış.

  Çift katlı karkas, lastik yapısını hem çok dayanıklı hem aerodinamik yük ve bataryaların varlığı nedeniyle özellikle arkaya uygulanan ağırlığı destekleyebilecek hale getirilmiş böylelikle aracın yüksek hızlarda bile dengeli kalabilmesi sağlanmış. Güçlendirilmiş yapının yanı sıra Pirelli’nin patentli ‘Resin Blend’ (Reçine Karışımı) teknolojisi sayesinde elde edilen çoklu hamur karışımı lastik sırtı da elektrikli motorlarda genellikle görülen ani hızlanmaları yönetmede işlev görüyor. Hamurun içeriğindeki malzemeler değişik sıcaklıklarda ve yol yüzeylerinde kavrama sağlamak için sinerji içinde çalışarak ıslak zeminde bile yüksek performans sağlaması amaçlanmış. Sırt deseni gürültüyü minimuma indirecek şekilde tasarlanırken Porsche’nin talep ettiği verimlilik, dönme direncini azaltan hamur bileşenleri ve sırt deseni kombinasyonuyla elde edilmiş.

  P ZERO TROFEO RS, NÜRBURGRING’DE DOĞAN PİST ODAKLI VERSİYON

  Pist odaklı olarak tasarlanan ama yolda sürüş için de güvenli olan P Zero Trofeo RS, Pirelli’nin yeni Taycan için sunduğu en sportif versiyon. Bu yarı ‘slick’ lastik, Pirelli’nin yol ürün yelpazesindeki en yüksek performanslı lastikler arasında yer alıyor ve ralli ürünlerinden türetilip özel olarak geliştirilen hamurlardan üretiliyor.

  P Zero Trofeo RS’nin yeni Porsche Taycan için özel olarak geliştirilmesi, otomobilin pist sürüşünde maksimum performansa ulaşmasını sağlıyor. Böylece kuru zeminlerde yüksek performans, virajlarda kavrama ve zaman içinde tekrarlanabilir sonuçlar elde edilmesini sağlayan tutarlılık sunuluyor. Pirelli ve Porsche, lastiklerin ortak geliştirilme sürecinde büyük çaba sarf etmişler. Lastik testleri Porsche’nin sürüş dinamiği mühendisleriyle birlikte ve geliştirme pilotu Lars Kern tarafından gerçekleştirilmiş. Bu testler Taycan Turbo GT’nin saatte 300 kilometrenin üzerinde hızlara çıktığı Nürburgring pistinde elektrikli spor otomobilin hedefleri için özel olarak adapte edilen üstün sürüş davranışına ve en yüksek performansa ulaşmada kritik rol oynamış.

  Lastiğin zeminle temas alanını yüksek hızlarda bile optimize etmek için bir dizi konstrüksiyon çözümü benimsenmiş. Özel hamur kavrama ve denge sağlarken sırtın dış omuzunda daha az sayıda kanal olması güçlü yanal hızlanma koşullarını destekliyor. Sırt deseni ise temas alanının tamamında hızlı ve eşit ısınma sağlıyor. Öyle ki, bu lastik en zorlu pist turlarında bile elektrikli battaniye kullanılmasını gerektirmiyor. Pirelli’nin Sanal Geometri Geliştirme sistemi, geliştirme sürecini hızlandırmak ve verimliliğini artırmak amacıyla lastiğin özelliklerini ve davranışını detaylı olarak tanımlamak için çok sayıda olası profili ve sırt deseni modelini dijital ortamda karşılaştırıyor.

  Bu model için geliştirilen P Zero ve P Zero Trofeo RS lastikler, 265/35ZR21 ve 305/30ZR21 ebat seçenekleriyle sunuluyor. Şirket, Porsche Taycan için sunulan Pirelli seçenekleri yelpazesini tamamlamak amacıyla yıllar içinde 19 inç ve 21 inç arası ebatlı P Zero, P7 All Season, P7 Blue ve P Zero Winter modellerini geliştirmiş.

  Porsche’nin görünümü yenilenen Taycan için seçtiği Pirelli P Zero R ve P Zero Trofeo RS, aynı zamanda serinin en sportif versiyonu olan Taycan Turbo G
  [See the full post at: Pirellii Elektrikli Porsche TAYCAN İçin Özel Lastik Tasarladı]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.