Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Mercedes-Benz C180 AMG Selection Plus

Etiketler , , , ,

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Üye
  #36156

  Mercedes-Benz C180 AMG Selection Plus

  Model2013
  Motor1597 cc
  ŞanzımanOtomatik (7 ileri)
  Güç5300 d/d 156 Hp
  Tork1250 d/d 250 Nm
  0-1008.5 Sn
  Maksimum Hız223 km/s
  Ortalama Tüketim6.3 lt/100 km
  Bagaj Hacmi475 lt
  Ağırlık1485 Kg
  Malzeme kalitesi, Performans, Müzik sistemi, Şıklık, Konfor, Donanım
  Yakıt tüketimi, Arka koltuk baş mesafesi, Yolcu koltuğu ileri geri otomatik. opsiyonu yok

  Mercedes, 2007 yılında pazara sunduğu ve tamamen yenilediği C-Klas ile aradan geçen 5 yılın ardından halen satış listelerinde en üst seviyelerde gezen bir model üstelik markanın 1.6L motor üretim hikayesi de Dünya pazarı için sansasyonel sayılabilecek türden.

  Türkiye de büyük hacimli motorlar üzerinden alınan yüksek vergi sebebiyle nihai kullanıcının tereddüt ile satın alma yoluna gittiği ya da satın alamadığının farkına varan Mercedes-Benz Türkiye  Direktörler Kurulu Başkanı Jürgen Ziegler, markanın tarihinde ilk defa Premium orta sınıf için daha ulaşılabilir bir rakama satılabilmesi adına 1.6L hacme sahip aşırı besleme motor fikrini sunuyor ve Almanya Stuttgart’taki üretim mühendislerine bu fikri kabul ettiriyor. Alman Endüstri Devi Mercedes, bu projenin üretime geçmesi ile Türkiye başta olmak üzere tüm dünya da ciddi satış adetlerine ulaşıyor.

  Sizler için test ettiğimiz W204 kasa Mercedes-Benz C180 de markanın 1.6L hacme sahip AMG paket ve bu seri için tasarladığı en yüksek donanım seviyesi Selection Plus  ile tüketiciye sunduğu makyajlı versiyonu oluyor.

  Makyajlı yüzü ile eskiye oranla daha dinamik bir görünüme kavuşan C180, tampona entegre gündüz farları ile sportif göründüğü kadar güvenliğe de önem veriyor. Otomobilin yaşam alanına geçtiğimizde ise S-Class’dan aşina olduğumuz yeni dash board hemen dikkat çekiyor, bu uygulamanın selefine göre daha pratik ve şık durduğunun da altını çizelim. Aracın yaşam alanında çift panoramik tavan kullanılmış bu sayede ferah bir alan yaratılırken herhangi bir ergonomik kusur ise yaşanmıyor, ön yolcular için diz mesafesi sorun yaşatmazken 180cm ve üzeri boydakilerin arka kısma iniş binişlerde ve yolculuk esnasında başlarını biraz eğmeleri gerekebiliyor.

  Sayısız teknolojinin kullanıldığı otomobilde  anahtarsız giriş ve sürüş sistemi ile daha önce tanışmamış olanların bir müddet afallaması hayli normal fakat sistemi kısa sürede öğrendiğiniz zaman bu teknolojinin ne kadar pratik ve akıllıca olduğunu anlıyor ve Mercedes’e hak veriyorsunuz!  ayrıca göstergelerin ortasına konumlandırılmış bilgi ekranı sayesinde tüm kontrolleri buradan izleyebiliyorsunuz.  Yazımın başında belirttiğim gibi en üst donanım seviyesine sahip test aracımızda şerit değişiminde direksiyonda ki titreşim ile sizi uyaran takip sisteminden yorgunluk algılayıcıya, Econ (Start-Stop) modundan, akıllı ışık paketine kadar tüm fonksiyonların bilgi kontrolünü bu ekran ile yapabiliyorsunuz aynı zamanda Türkçe navigasyonun da bu pakette standart olduğunu hatırlatalım.

  Tasarım ve teknolojik yenilikler bir yana bu otomobilde benim için en önemli kriter otomobilin sergileyeceği performans ve paralelinde ne kadar yakıt tükettiği ile ilgiliydi. Test aracımızın kaputu altında diğer kardeşlerinden aşina olduğumuz 1.6L hacme sahip benzinli bir ünite yer alıyor bu motor araca 5.300d/d’da 156Hp güç sağlarken 1.250-4.000d/d aralığında tam 250Nm tork sunuyor. 7G-Tronic şanzıman sayesinde 0-100km/s hızlanmasını 8.7sn’de gerçekleştiren C180 fabrika verilerine göre maksimum 217km/s hıza ulaşıyor. Yanal ivmelenmelerde sınırları zorlamadıkça stabil sürüş karakteri sergileyen test aracımız limitler zorlandığında hafif önden kayma eğilimi gösteriyor fakat ESP sistemi sayesinde hemen izine geri dönüyor. Üretici tarafından ortalama 6.2lt yakıt tüketim değeri sunan C180 bir hafta süresince gerçekleştirdiğimiz testlerimiz  esnasında Econ ve Start-Stop sistemine rağmen ortalama  10.7lt  yakıt tüketti.

  94.600 TL’sından  başlayan fiyatlarla satılan 1.6L Mercedes-Benz C180 ler, AMG Selection Plus donanım seviyesine sahip test aracımızda 123.600 TL’sından alıcı bekliyor. Bu donanım paketine sahip araçlarda AMG paket (Ön ve arka AMG tamponlar, AMG jantlar), panoramik açılır tavan, yaşam alanında sportif alüminyum ekipmanlar ve ele iyi oturan sportif deri direksiyon simidi, yorgunluk algılayıcı, ışık paketi vb. hayli kabarık liste yer alıyor.

   PistonKafalar Değerlendirme

  Down sizing akımına duyarsız kalamayan Mercedes-Benz 1.6L hacme sahip motoru ile daha ulaşılabilir bir otomobil sunuyor. EuroNcap çarpışma testlerinden 5 yıldız alan C180, yüksek malzeme kalitesi ve orta sertlikteki süspansiyonu ile hem konfor hem de sportif sürüş karakterini bir arada yaşatıyor. Ön yolcu koltuğunda ileri geri kaydırmanın mekanik olduğu aracımız eleştirilere maruz kalırken 480lt hacme sahip bagaj yeterli görünüyor. Ülkemizde uygulanan vergi sistemi ve aracın D ve E segmenti sedanları aratmayan konfor ve güvenlik donanımlarını düşünürsek C180 taktiri hak eden bir otomobil fakat C180 sunduklarının karşılığı olarak benzin istasyonuna çok sık uğratacak bir otomobil.

  Yazı & Fotoğraf : Akın DAĞYARAN
   
   

  Model 2013 Motor 1597 cc Şanzıman Otomatik (7 ileri) Güç 5300 d/d 156 Hp Tork 1250 d/d 250 Nm 0-100 8.5 Sn Maksimum Hız 223 km/s Ortalama Tüketim 6.3
  [See the full post at: Mercedes-Benz C180 AMG Selection Plus]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.