Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Fiat Chrysler Automobiles, Google ile Sürücüsüz Araç Geliştirecek!

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Üye
  #34926

  Fiat Chrysler Automobiles, Google ile Sürücüsüz Araç Geliştirecek!pistonv2

  Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Google Sürücüsüz Araç Projesi, öncü bir işbirliği gerçekleştirerek, Google’ın sürücüsüz araç teknolojisini, 2017 Chrysler Pacifica Hybrid minivan modeline entegre edeceğini açıkladı. Böylece Google, sürücüsüz araç sistemini, sensörler ve yazılımıyla birlikte bir yolcu otomobiline entegre etmek için bir otomobil üreticisiyle ilk kez doğrudan çalışmış olacak.  Bu yıl içinde Google’ın sürücüsüz araç testlerinde kullanılacak olan Chrysler Pacifica Hybrid minivan, Google’ın mevcut sürücüsüz test araçlarının sayısını iki katından daha fazla artıracak. Fiat Chrysler Automobiles ilk etapta, yalnızca Google’ın sürücüsüz araç teknolojisi için 100 adet araç tasarlayıp üretecek. Google ise araçların yollarda sürücüsüz olarak ilerlemelerini sağlayacak sensör ve bilgisayarları bu araçlara entegre edecek.  Her iki firma da mühendis ekiplerinin bir bölümünü, sürücüsüz Chrysler Pacifica’nın tasarım, test ve üretimini hızlandırmak için güneydoğu Michigan’da bulunan bir tesiste konuçlandıracak.

  İşbirliğine dair konuşan Fiat Chrysler Automobiles CEO’su Sergio Machionne: “Otomotiv sektöründe inovasyonun hızını arttırmak amacıyla dünyanın bir numaralı teknoloji firmalarından birisiyle işbirliği kuruyoruz. Her iki firmanın da bu ortaklıktan elde edeceği deneyim, geniş kapsamlı tüketici faydaları sağlayacak olan teknoloji çözümlerinin otomotiv sektörüne aktarılması konusunda temel oluşturacak.” dedi.

  Google Sürücüsüz Araç Projesi CEO’su John Krafcik ise işbirliğiyle ilgili: “Fiat Chrysler Automobiles’nın mühendis ekibi oldukça deneyimli ve Chrysler Pacifica Hybrid minivan  Google’ın sürücüsüz araç teknolojisi için oldukça uygun bir model. FCA mühendisleriyle gerçekleştireceğimiz bu yakın işbirliği sayesinde, yollarımızı daha güvenli hale getirecek, dahası  günlük mesafeleri araç kullanamayan kişiler için de erişilebilir hale getirecek olan, tamamen sürücüsüz bir araç geliştirme çabalarımızı hızlandırmış olacağız.” diye konuştu.

  Sürücüsüz araç projesi, yolları daha güvenli yapma ve ulaşımı milyonlarca insan için daha erişilebilir kılma potansiyeli bulunması açısından büyük önem taşıyor. Sürücüsüz araçların her yıl yalnızca ABD’de 33 bin ölümle sonuçlanan ve yüzde 94’ü insan hatasından kaynaklanan trafik kazalarını önleme potansiyeli bulunuyor. Bu işbirliği Fiat Chrysler Automobiles ve Google’ın sürücüsüz araçların gerçek dünyadaki uygulaması hakkında önemli geri bildirim sağlayacak.

  Google’ın Sürücüsüz Araç Projesi Hakkında
  Google Sürücüsüz Araç Projesi, yollarımızı daha güvenli kılmak ve araç süremeyen milyonlarca kişinin mobilitesini artırmak amacıyla tam anlamıyla sürücüsüz araçlar geliştirmek amacını taşıyor. Projenin ana hedefi, insanların bir tuşa basarak A noktasından B noktasına gidebilmelerini sağlamaktır. Projenin yedi yıllık geçmişine bakıldığında, test filosunda yer alan araçların trafiğe açık yollarda 1,5 milyon mil yol kat ettiğini görüyoruz. Bu araçlar hali hazırda Amerika’nın bazı bölgelerinde test ediliyor.

  Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Hakkında
  Yıllık satış rakamları bazında dünyanın yedinci en büyük otomobil üreticisi olan Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA), uluslararası bir otomotiv grubudur. FCA, New York Borsası’nda “FCAU” koduyla, Mercato Telematico Azionario borsasında ise “FCA” koduyla işlem görmektedir. Merkezi Auburn Hills, Michigan’da bulunan FCA US LLC, Chrysler, Jeep, Dodge, RAM ve FIAT markaları için araç tasarlayıp geliştirmekte, üretip satmakta ve SRT performans araçlarının markalamasını gerçekleştirmektedir.

  Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Google Sürücüsüz Araç Projesi, öncü bir işbirliği gerçekleştirerek, Google’ın sürücüsüz araç teknolojisini, 2017 Ch
  [See the full post at: Fiat Chrysler Automobiles, Google ile Sürücüsüz Araç Geliştirecek!]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.