Çarşamba, Nisan 24, 2024

Bosch, Las Vegas’ta Düzenlenen CES 2016’da!

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Üye
  #35858

  Bosch, Las Vegas’ta Düzenlenen CES 2016’da!

  Şirketin Las Vegas’ta düzenlenen CES 2016’daki basın toplantısında konuşma yapan Bosch CEO’su Volkmar Denner, “Amacımız, enerji, mobilite, endüstri ve akıllı ev için daha güvenli, daha kullanışlı ve daha etkili çözümler sağlamak. İnsanların yaşamlarını daha iyi ve daha kolay bir hale getirmek istiyoruz ve bağlanabilirlik, bunun anahtarıdır.” diyor. Bosch, şirketin akıllı evler, akıllı şehirler, ağa bağlı mobilite ve Endüstri 4.0’a yönelik çözümlerini sergilediği CES’te bu yaklaşımı vurgulamak için “Simply.Connected” sloganını kullanıyor.

  Bağlanabilirlik alanında Bosch, geniş ürün portföyünden ve onlarca yıllık deneyimine dayanan derin endüstri uzmanlığından faydalanıyor. Denner, “Diğer tüm şirketlerin yapamadığı bir şey olarak Bosch, etki alanları arası çözümler sunmak üzere mobiliteyi enerji, bina ve endüstriyel teknolojiye bağlıyor.” diyor.

  Denner, buna örnek olarak ağa bağlı otomobilleri gösterdi. Ağa bağlı otomobiller, navigasyon sistemi aracılığıyla akıllı ev ile iletişim kurabiliyor ve böylece sürücüler, eve varmadan önce akşam yemeğini bile ısıtabiliyor.

  Bosch, ağa bağlı mobilite alanında dünyada bir ilke imza atıyor: Retrofit eCall. 2012 yılında sunulan eCall otomatik acil durum bildirim sistemi, önceleri sadece yeni araçlarda standart bir ekipmandı, ancak artık bir iyileştirme çözümü olarak da sunuluyor. Otomobilin çakmağına takılan sensör ünitesi, çarpmaları algılıyor ve konuyla ilgili bilgileri bir servis merkezine iletiyor. Kazanın şiddetine bağlı olarak servis merkezi, ya doğrudan sürücü ile iletişime geçiyor ya da en yakın acil servislere bilgi veriyor.

  Sensör, donanım ve yazılımda uzmanlık
  Servis portföyündeki büyük genişlemeye ek olarak Bosch, sensör ve yazılım konusundaki uzmanlığını da artırıyor. Bunun nedenlerinden biri, şirketin MEMS sensörleri olarak da bilinen mikro mekanik sensörler konusunda dünyanın önde gelen üreticisi olmasıdır. Reutlingen/Almanya’daki yonga plaka fabrikasından her gün dört milyon yüksek teknolojili sensör çıkıyor. Bosch, 1995 yılından beri altı milyar adedin üzerinde MEMS üretti. Bugün, fitness bileklikleri ve akıllı saatler gibi giyilebilir teknolojiler başta olmak üzere pek çok diğer tüketici elektroniği cihazında olduğu gibi, her dört akıllı telefondan üçünde küçük Bosch sensörleri yer alıyor. Bosch, bu segmentten özellikle sağlam bir büyüme bekliyor. 2015 yılında şirket 76 milyon adet üretim yaparken, 2019 yılında üretimin iki katın üzerinde artış göstererek 173 milyon adede çıkması bekleniyor.

  Bunun bir başka nedeni ise Bosch’un yazılım sektöründeki güçlü konumu. Dünya genelindeki yaklaşık 55.000 araştırmacı ve geliştiricinin yaklaşık üçte biri yazılım geliştirme alanında ve 3.000’den fazlası ise Nesnelerin İnterneti alanında çalışıyor. Bu teknik uzmanlık, kapsamlı donanım uzmanlığı ile tamamlanıyor: Bosch, otomotiv yan sanayisi ve endüstriyel teknolojiden enerji ve bina teknolojisi ve tüketici ürünlerine kadar pek çok sektörde dünyanın önde gelen üreticilerinden bir tanesi.

  Las Vegas’taki konuşmasında Denner, “Bosch, hem endüstri hem de IT dünyalarının en iyilerini bir araya getiriyor. Bu işin evrimsel veya yıkıcı bir şekilde gelişmesine bakılmaksızın, bunun bir parçası olmaya devam edeceğiz.” diyor.

  Yarının ağa bağlı mobilitesi için Bosch çözümleri
  Akıllı şehirler ve ağa bağlı araçlar arasındaki arayüzde, Bosch’un 2018 yılında hayata geçirmeyi düşündüğü tamamen otomatik park etme yer alıyor. Otomobil, boş bir park yerini kendisi bulabiliyor ve oraya park edebiliyor. Eve gitme zamanı geldiğinde ise otomobil, sürücüyü bıraktığı noktaya aynı şekilde dönüyor.

  Bosch, otobanlarda otomobili süren elektronik bir şoför olan otoban pilotu üzerinde de çalışmalar sürdürüyor. 2020 yılı itibarıyla pilota sahip araçların kendi başlarına otobanda gitmesi bekleniyor. Bu teknoloji özellikle güvenliği artırıyor ama aynı zamanda sürücülerin de yaşamlarını kolaylaştırıyor. Otoban pilotu açık olduğunda, sürücü bir yolcu –gibi, arkasına yaslanıp dinlenebilir veya başka şeylerle ilgilenebilir. Bosch, Almanya, ABD ve Japonya’da kamuya açık yollarda otonom sürüş testleri yapıyor.

  Otomobil sürmeyi çok daha güvenli ve daha rahat bir hale getiren bir başka özellik ise insan ve teknoloji arasındaki iletişim. Denner, “Doğru bilgilerin doğru zamanda iletilmesi, sürücünün dikkatinin dağılmasını azaltıyor.” diyor.

  CES 2016 ziyaretçileri, bu yeni iletişim yolunu Bosch’un gösteri otomobilinde deneyimleyebilir. Örneğin; sağ taraftan bir yaya yaklaştığında, sürücüyü uyarmak üzere bir ışık dizisi etkinleşiyor.

  Bosch ayrıca, şirkete 2015 yılında bir CES İnovasyon Ödülü kazandıran dokunsal geri bildirimli dokunmatik ekranını da sergiliyor. Ürün, ekranda görüntülenen tuşların gerçek butonlar gibi olması ve böylece sürücülerin navigasyon gibi eğlendirici bilgilendirme sistemindeki uygulamaları bakmadan kullanabilmesi yönüyle benzersiz. Bu, sürüşü daha güvenli bir hale getirerek sürücülerin gözlerini yoldan daha az ayırması anlamına geliyor.

  Bosch’u Las Vegas, Nevada, ABD’de gerçekleştirilecek CES 2016‘da ziyaret edin:

  5 Ocak 2016 Salı

  • 08.00’den 08.45’e kadar
  Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner ile basın toplantısı, Mandalay Bay Hotel, South Convention Center, Kat 3, Banyan Rooms A-D.

  7 Ocak 2016 Perşembe

  • 11.00’den 12.00’ye kadar
  Açılış paneli “Akıllı Şehirlerin Ötesinde: Kentsel Mobilitenin Geleceği”
  Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, Westgate Theater. Diğer katılımcılar arasında ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx da yer alıyor.
  • 11.30’dan 12.30’a kadar
  Konferans: MEMS ve Sensörlerin İnterneti
  Panel: “Kullanıcı Arayüzünü Geliştiren Giyilebilir Teknolojiler ve Akıllı Sensörler”
  Akustica CEO’su ve Genel Müdürü Dr. Horst Muenzel
  Venetian, 4. Kat, Marcello 4404
  • 14.15’ten 15.15’e kadar
  Konferans: MEMS ve Sensörlerin İnterneti
  Panel: “IoT Teknoloji Trendleri”; Bosch Sensortec CEO’su ve Genel Müdürü, Dr. Stefan Finkbeiner, Venetian, Level 4, Marcello 4404

  8 Ocak 2016 Cuma

  • 10.15’ten 11.15’e kadar
  • Yarının Otomotiv Mobilite Ekosisteminin İncelenmesi
  • “Yarının Mobilite Ekosistemindeki Oyuncular İçin Çıkarımlar”
  Robert Bosch GmbH Ağa Bağlı Park Projesi Başkan Yardımcısı Dr. Rolf Nicodemus, Las Vegas Convention Center, Kuzey Salonu, Oda N261

  6 Ocak 2016 Çarşamba gününden 9 Ocak 2016 Cumartesi gününe kadar – Bosch standları

  • Smart Home Marketplace, Sands Expo Center, 71517 numaralı standda akıllı evler, akıllı şehirler ve Endüstri 4.0 sergilencek
  • Kuzey Salonu, 2302 numaralı standda ağa bağlı mobilite sergilenecek

  Şirketin Las Vegas’ta düzenlenen CES 2016’daki basın toplantısında konuşma yapan Bosch CEO’su Volkmar Denner, “Amacımız, enerji, mobilite, endüstri ve
  [See the full post at: Bosch, Las Vegas’ta Düzenlenen CES 2016’da!]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.