Pazartesi, Mart 27, 2023
Test

Chevrolet Captiva High AT 7K

Model 2011
Motor 1991 cc
Şanzıman Otomatik (5 ileri)
Güç 4000 d/d’da 150 Hp
Tork 2000 d/d’da 320 Nm
0-100 11.1 Sn
Maksimum Hız 180 km/s
Ortalama Tüketim 8.6 lt/100km
Bagaj Hacmi 465 lt
Ağırlık 1790 Kg
Modern görünüm, Zengin donannım
İç aydınlatma rengi, Gürültülü çalışan motor
SUV segmentinde en çok satanlar arasında bulunan Chevrolet Captiva, şık kostümü ve sunulan donanım paralelinde makul sayılabilecek satış rakamı ile karşımızda. SUV segmentinin giderek yaygın olmaya başladığı pazarda insanların bu araçları tercih etme sebebi kampakt sedanlara yakın fiyat aralığı, yüksek oturma pozisyonu paralelinde güvenlik hissiyeti, donanım ve insanlarda bıraktığı imaj duygusu oluyor. General Motors’un Güney Kore tesislerinde üretilen Captivalar Opel Antara ile aynı platformu paylaşıyorlar fakat iki markada da bazı kozmetik değişimler mevcut.

Chevroeltin ülkemizde satılan SUV sınıfında ki tek temsilcisi Captiva High ve Sport olmak üzere iki farklı donanım özellikleri ile satın alınabiliyor. Her iki modelde de 2.0lt 150Hp lik bir ünite görev yapıyor. Türkiye’de hızla çoğalan SUV sınıfı araçlardan biri olan Chevrolet Captiva’nın High donanım paketine sahip modelini hafif arazi şartlarında sizler için test ettik ve yüksek satış rakamlarını hak edip etmediğini gözlemledik.

Bej renk deri kaplı koltukların sardığı vücudumuzda konfor üst seviyelerde, arkaya gizlenmiş +2 koltuk seçeneği ise modern ailelerin isteklerine rahatlıkla karşılık verebiliyor, bol eşya gözü bulunan orta konsolda dokunmatik kumanda edilebilen 7 inçlik Radyo/MP3/CD Çalar’lı 8 hoparlörlü müzik sistemi kalite hissini yukarı taşıyan ayrıntılar arasında. Kullanılan orta kalite plastik malzemeler ise bu araç için olmaması gereken bir yapı sergiliyor.

Sıra dışı el frenini indirip kontağı çevirdiğimizde yeşil tonlu ışıklar biraz demode, ilk çalıştırdığımızda karşılaştığımız dizel motor sesi ise keyifleri kaçırıyor ta ki aradan birkaç dakika geçip aracın motoru ısınana kadar.

Kağıt üzerinde 150Hp güç ve 320Nm’lik tork etkileyici görünse de 1790 kg’lık kütleyi çekmekte araç biraz yetersiz kalıyor fakat bu asla çekişin vasat olduğu anlamını taşımıyor, şehir içerisinde yüksek performans beklemeyenler için ortalama bir performans sergileyen Chevrolet Captiva 8.6lt/100km yakıt tüketiyor bu verilerin pratikte otomatik şanzımanı da hesaba kattığımız zaman yaklaşık 10lt/100km civarında olduğunu dipnot olarak ekleyelim.

Chevrolet Captiva’nın yol tutuşu elektronik güvenlik sistemleri ile oldukça başarılı bir tablo çiziyor. Normal koşullarda önden çekişli olarak ilerleyen Captiva zorlandığı durumlarda ya da aracın patinaj dediğimiz lastiğin boşa dönmesi esnasında gücü arka akslara da iletmesi ile araç otomatik 4×4 moduna geçiyor, bunun haricinde sisteme herhangi bir müdahale imkanı bulunmuyor zaten kabin içinde aracın çekiş sistemini kontrol edebileceğiniz herhangi bir düğme yada kumanda elemanı bulunmuyor. Orta konsola adapte edilen İniş Kontrol Sistemi (DCS), Devrilmeye Karşı Aktif Koruma (ARP), Çekiş Kontrol Sistemi (TC), Elektronik Stabilite Kontrol Programı (ESP), Hidrolik Fren Destek Sistemi (HBA) ise aracın diğer önemli güvenlik donanımları arasında.

 PistonKafalar Değerlendirme

Hafif arazi şartlarında zorlanmadan ilerleyen Chevrolet Captiva etkileyici tasarımı ve zengin donanım özellikleri ile beğenimizi kazandı. Şehir içerisinde modern ailelerin ve kendini güvende hissetmek isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebilecek formda tasarlanan Captiva için arazi aracından ziyade daha çok şehirli SUV yakıştırmasını yapabiliriz.
Yazı & Fotoğraf: Akın DAĞYARAN

 

Benzer Yazılar

1 / 2

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir