1980’li ve 90’lı Yılların Nadir Otomotiv Eseri İkiz Lastikler

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Anahtar yönetici
  #93598

  1980’li ve 90’lı Yılların Nadir Otomotiv Eseri İkiz Lastikler

  İkiz lastikleri hatırlayanlar var mı ? 1980’li ve 90’lı yılların nadir otomotiv eseri…

  Fikrin sahibi mühendis Jerry Juhan’e ait JJD Twin Tyres firması, 1980 ve 90’lı yıllarda bu lastik türünü binek otomobillerde kullanan bir firmaydı.

  İkiz lastikler bir aracın tek dingiline birleşik iki lastiğin yan yana monte edilmesi ile pazara sunulmuş tıpkı bir kamyon ya da ağır araçlarda kullanıldığı gibi. Bu yapı, aracın performansını ve güvenliğini artırmak için ulaşım, tarım, inşaat ve madencilik gibi çeşitli sektörlerde yaygın olarak özellikle ağır vasıtalarda benzer şekillerde halen kullanılmakta.

  Çift lastiklerin öncelikli amacı araç ve yükün ağırlığını yol yüzeyi ile daha geniş bir temas alanına daha eşit bir şekilde dağıtmaktır. İkiz lastikler yüksek yük kapasitesi karşısında lastiklerin daha az aşınmasını aracın daha stabil gitmesini daha verimi çekiş sağlanması gibi bir çok konularda avantajlar sunmakta.

  Fakat !! Çift lastik kullanılmasının bazı dezavantajları da bulunmakta.  Aracın genişliğini artırmak dar alanlarda aracın manevra kabiliyetini azalttığı için kullanım ergonomisi açısından sorun teşkil edebiliyor tüm bunlara ek olarak dingil başına iki lastik satın almak ve bakımı tek bir lastiğe göre çok daha fazla maliyet anlamına geliyor. 

  JJD Twin Tyres, Jaroslav “Jerry” Juhan‘ın buluşuydu. 1921’de doğan Juhan, büyüleyici bir hayat hikayesi olan Çek bir dişli ustasıydı. Prag’a İtalyan otomobilleri ithal etmeye başladı ve bu girişimde o kadar başarılı oldu ki, İtalyan Fiat markası onu aradı ve Guatemala’daki bir projeye yardımcı olmak isteyip istemediğini sordu.

  Juhan, henüz 30 yaşındaydı ve Fiat’ın teklifi ile Guatemala’ya geldi. Fiat’ın Guatemala’daki operasyonu çok fazla başarı yakalayamamış olsa da Juhan diğer girişimlerde başarı yakaladı.

  Juhan, Guatemala’daki maceralarının ardından artan siyasi gerilimi hissetti ve bir kez daha Atlantik’i geçerek 1961’de Cenevre’ye yerleşti ve Avrupa’dayken Juhan’ın aklına bu ikiz lastik fikri geldi.

  Fikrin sahibi mühendis Jerry Juhan’e ait JJD Twin Tyres firması, 1980 ve 90’lı yıllarda bu lastik türünü binek otomobillerde kullanan bir firmaydı. Binek otomobiller için üretilen bu lastikler özünde kuru koşullarda lastiğin zemine daha sağlam tutunmasını sağlamak ve yol tutuşu artırmak amacıyla üretilmişti üstelik lastik tüketimini azaltmak ve patlak lastik üzerinde sürüş sağlamak için de tasarlanmışlardı ancak tek lastik kullanımına göre daha ağır olması sınırlı lastik seçimi ve hizmeti oldukça zordu ve bu sebeplerden dolayı firma daha fazla dayanamayıp iflas etti.

  Ford Falcon, Mazda ve hatta Mercedes W123 ve W126 modellerde 125/85VR16 ebatlarında kullanılan bu lastiklerin örneklerine günümüzde halen rastlayabilirsiniz.

  Aradan uzun yıllar da geçse halen eBay sitesinde 700 – 800 USD karşılığı JJD Twin Tyres, lastik ve jantları bulmanız mümkün.

  İkiz lastikleri hatırlayanlar var mı ? 1980’li ve 90’lı yılların nadir otomotiv eseri… Fikrin sahibi mühendis Jerry Juhan’e ait JJD Twin Tyres firması
  [See the full post at: 1980’li ve 90’lı Yılların Nadir Otomotiv Eseri İkiz Lastikler]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.