shadow
Toyohashi Teknoloji Üniversite’sindeki araştırmacılar elektrikli araçlardaki batarya derdini ortadan kaldıracak bir teknolojiye imza attılar.

Bu teknolojiye göre, bir Elektrikli Araç (Electrical Vehicle) özel bir lastik ile yola döşenen çelik tabakalar sayesinde enerjiyi araca elektriği iletebiliyor. İlk başlarda, bu çözüm çok da pratik bulunmamış.  Tekerlekler dönerken yola döşenen çelik tabakada bir elektrik enerjisi meydana geliyor ve bu da elektrik motoruna aktarılıyor. Bu Elektrikli Araç 60 mph hıza yaklaşık 120-130km/s hıza kadar ulaşabiliyor.

Profesör Takashi Ohira açıklaması ise şu şekilde; “Aracın hızlanması pürüzsüz, ve kullanım açısından rahattı.” Profesörün elektrikli araçlarda batarya gereksinimini azaltmak amacıyla birkaç yıldır çalışmalar yaptığı biliniyor. 2011 yılında, Ohira yola radyo dalgası iletici yerleştirmiş, ve tekerlekte bulunan özel bir ekipman ve çelik kemerler sayesinde bu radyo dalgalarını elektriğe çevirmeyi başarmış. Bu test amaçlı deneyin sonucunda yoldan elektrik üretme fikri ortaya çıkmış.

Bu yöntemle çalışmanın halen çözülemeyen problemlere yol açtığı da biliniyor. Örneğin; Elektrikli bir aracı şarj etmek için yola döşenen bu düzenek binlerce aracı nasıl şarj edecek? Aynı zamanda gerekli ekipmanları yola döşemek için devasa bir bütçe ayrılmalı. Bu yoğun altyapıya ayrılacak parayı düşünmek ve hayal etmek gerçekten zor. Profesör bu konuda yalnız değil. Birçok firmada buna benzer deneyler içerisinde. Volvo, Goodyear ve HaloIPT gibi markalarda buna benzer testler ve deneyler üzerinde çalışmaktalar.

                                                                               Haber: Soner ÜNLÜER

Yazar

Editör

Paylaş

shadow

Diğer Yazılar

Yorumlar

  1. murat    

    bununla ilgili bir projem var ve akılsızca bişeler yapıyorsunuz.Çünkü enerjiyi kullanıp kendine dönüştüren bir sistemim var fakat ülkemde kimse sahip çıkmadı hala.Sanırım renault yada baska otomobil firmasının kapısın çalacağım yada elon musk a gideceğim.

    1. Onur    

      Fikrini öğrenmek ve tanışmak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir