Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Yenilikler

Yeni Renault Talisman Şubat 2016’da Türkiye’de

Fransız üretici Renault’un D segmentindeki yeni temsilcisi TALISMAN Fransa ve Belçika’nın ardından Şubat 2016’da satışa sunuluyor olacak. Renault’un Latitude modelinin yerini doldurması beklenen inovatif özelliklere sahip TALISMAN, pazarda VW Passat, Skoda Superb, vb. otomobillere karşı rekabet edecek.

4.85 metre uzunluğa ve 1.87 metre genişliğe sahip TALISMAN, geniş bir iç mekan sunuyor fakat buna rağmen yüksekliği 1.46 metreyi aşmıyor. Dingil mesafesi 2.81 metre olan TALISMAN, yolcular ve bagajları için geniş bir alan sunuyor. Ayrıca 1.61 metrelik ön ve arka izi sayesinde yolda sağlam bir duruşa sahip.

TALISMAN’ın tasarımı D sedan tipi otomobiller dünyasına Latin duygusallığı katıyor. Talisman sadece göz alıcı tasarımı ile değil, eşsiz sürüş deneyimine katkıda bulunan inovasyonlar ile de dikkat çekiyor.

Türkiye’de Talisman Touch ve Icon olmak üzere 2 ekipman seviyesi (bakınız sayfa 23) ve 3 dizel motor seçeneği (1.5dCi 110bg-manuel&EDC / 1.6dCi 130bg-manuel&EDC / 1.6dCi 160bg EDC) ile pazara sunulacak.

Renault TALISMAN 2’si yeni olmak üzere 10 gövde rengi ile sunuluyor ayrıca çeşitli renk ve kaplamalarda üç farklı alüminyum jant opsiyonu da seçenekler arasında.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: “Talisman’ın dahil olduğu D segmenti Türkiye pazarında gelişim gösteriyor. Özellikle son 3 yılda büyüme kaydeden bu segmentte 2013 yılına kıyasla yüzde 30 büyüme gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 64 bin 500 adetle kapatan D segmenti, şimdiden, Ekim sonu itibarıyla,  geçen yılın satış adedini aşarak 68 bin 600 adede ulaşmış durumda. Amacımız Talisman ile pazarda en iddialı oyunculardan biri olmak ve podyumda yer almak. Renault Talisman’ın fiyatını ise satışa sunacağımız Şubat 2016’da açıklayacağız.” dedi.

Hem göze hem konfora hitap eden bir tasarım
Renault TALISMAN eller serbest kartı sayesinde yolcularını ve sürücüsünü yaklaştıkları esnada karşılıyor. Gündüz farları, arka farlar ve iç tavan aydınlatması park pozisyonundan çıkıyor, zemin ışıkları devreye girerek kapı bölgesini aydınlatıyor ve sinyal lambaları yanmaya başlıyor. Kapı açıldığında gösterge tablosu harekete geçerek R-LINK 2’nin ekranında görsel bir animasyon başlıyor ve sesli uyarı veriliyor. Bu esnada MULTI-SENSE butonu da aydınlanıyor (Sport modunda hızlı biçimde, Comfort modunda daha yavaş).

Renault TALISMAN kabin ve saklama alanı özellikleri ile öne çıkıyor:

 • Önde ve arkada koltuk minderi ile tavan arasında sırasıyla 902mm ve 854 mm’lik yükseklik sayesinde cömert ön ve arka baş üstü mesafesi
 • Ön omuz mesafesi
 • 262 mm’ye varan arka diz mesafesi sınıfının en iyileri arasında
Geniş ve pratik orta konsol, sürücü ile ön yolcu arasındaki genişlik hissine katkı sağlıyor.  Konsol eşsiz bir dokuya ve tasarıma sahip.
Kabin içerisindeki 25 litreyi aşkın saklama gözü ile TALISMAN bu alanda da çıtayı yükseltiyor:
 • 8 litrelik torpido gözü
 • 4,6 litrelik ön kapı gözleri (1,5 litrelik şişe için); artı 2 litrelik arka kapı gözleri.
 • Orta kol dayama altında saklama gözü (EDC şanzımanlı modelde soğutmalıdır); bu göz 0,5 litrelik şişe ce 33 cl’lik kutu içecek alabilir.
 • İki adet bardak tutucu.
608 dm3’lük (VDA) bagaj kapasitesi aile kullanımına uygun olup dört golf çantasına kadar alabilmekte. Kapasitesi ise arka koltuklar katlandığında 1,022 dm3’e çıkıyor.
Sıcaklığı ve Kaliteyi Buluşturan İç Mekân

Sürücü koltuğu otomatik olarak 50mm geriye kayarak (elektrikli koltuklu versiyonlarda) araca girişi kolaylaştırıyor. Sürücü yerine oturduktan sonra ise koltuk orijinal pozisyonuna geri dönüyor.

Kişisel karşılamaya ek olarak TALISMAN’ın geniş ön koltukları uçaklardaki “business class” koltuklardan esinlenilerek tasarlanmış.

Bu Koltuklar İki Büyük Yeniliği Bir Araya Getiriyor

Dünyada ilk kez olarak ön koltuk arkalıklarında yarı sert, dirençli, esnek ve hafif kabuk şeklini alan Cover Carving Teknolojisi bulunuyor. Bu dahice Renault yeniliği tasarımcılara ilave özürlük sağlıyor, kalite izlenimi veriyor, alan açıyor (arkada ekstra 3cm diz mesafesi). Ayrıca alışılmış plastik koltuk arkalıklarından 1kg daha hafif,

Sıcak havalarda daha fazla konfor için entegre havalandırma özelliği bulunuyor. Koltukların formu ve geniş kafalıklarla konfor artırılıyor. Arkalıkların üst kısmı sayesinde her yolcunun konforuna katkıda bulunurken dinamik bir sürüş pozisyonu elde ediliyor.

Üç kişilik arka koltuk sırası ise yolcu konforu için değişken minder yoğunluk ayarına sahip. 60/40 oranında katlanabilen bu koltuk sırası kayak taşınabilmesi için özel bir bölmeye sahip. İki dış koltuk ise döner başlıklarla donatıldı. Bu başlıklar döndürüldüğünde sürücünün arkayı daha rahat görmesi sağlanıyor.

Termal Konfora Gösterilen Özen

Seyahat konforu büyük ölçüde termal konfora bağlıdır. TALISMAN bu alanda da pek çok artıya sahip.

Nem sensörlü otomatik çift bölgeli  klima kontrolü
Renault TALISMAN’ın tüm versiyonları havada aşırı nem belirlendiğinde kendiliğinden devreye giren otomatik çift bölgeli  klima kontrolü ile sunuluyor. Sistem kötü kokuları ve kirleticileri (toz, polen, NO2, SO2, toluen, vs) önlemek için aktif kömür filtresi bulunuyor.

Isıtmalı, havalandırmalı koltuklar
Koltuklarda iki ayar mevcut. Koltuklar eksi 18°C’den 30°C’ye beş dakikada ulaşma kapasitesine sahip. Sıcak havalarda ise havalandırma fonksiyonu kullanılabiliyor. Sistem sayesinde sıcaklıktaki algılanan fark 5°C kadar olabiliyor.

Kullanımı kolay, daha tatmin edici bir deneyim

TALISMAN’ın başlangıç seviyesi 4.2-inçlik (11cm) ekrana sahip araç radyosuyla sunuluyor. Pazara bağlı olarak dijital radyo üst düzey sinyal alımı ve CD ses kalitesi sağlıyor. Sinyaller aynı zamanda metin formatında bilgi de taşıyor: çalmakta olan parça, hava durumu ve trafik güncellemeleri hakkında bilgi; son dakika haberleri, vs

TALISMAN’ın segmentinde görülmemiş bir şasi
Renault, 4Control sistemi ile elektronik süspansiyon kontrolünü daha önce D sedan tipi bir otomobilde ilk kez eşleştirdi. Bu kombinasyon, sürüş keyfi, konfor ve güvenlik sağlıyor. Renault’ya özel olan 4Control şasi TALISMAN’a sıra dışı manevra kabiliyeti kazandırıyor. TALISMAN’ın viraj dengesi ve güvenliği Renault’nun bu yeni D sedan tipi aracında üst düzeyde. 

MULTI-SENSE sisteminin özellikleri
Renault Talisman, dinamik ve kişiselleştirilebilir bir sürüş deneyimi sunuyor. Aracın eşsiz yol tutuşu 4Control şasi (4 tekerden manevra) ve elektronik süspansiyon kontrolünün kombinasyonundan kaynaklanıyor. Bu sistemin orkestra şefi ise Multi-Sense® sistemi.

Multi-Sense, TALISMAN’daki çeşitli teknolojileri kontrol ve koordine ediyor. Bu sistem 4Control sistemini, elektronik süspansiyonu, direksiyonu, motoru ve EDC vites kutusunu kontrol ettiği gibi sistem göstergeleri, motor sesini ve ambiyans aydınlatmasını da kontrol ediyor.

Multi-Sense sayesinde Renault, bu denli çok teknolojiyi kapsamlı ve sezgisel olarak koordine eden bir sistemi sunan ilk otomobil üreticisi oldu.

Bir ilk: Elektronik süspansiyon ile 4Control sistemi birleşiyor                                          
Renault, 4Control sistemini elektronik süspansiyon kontrolü ile bir araya getirerek otomobilin kullanım karakteristiklerinde hayati rol oynayan iki bileşenin hareketlerini verimli biçimde koordine etmeyi başardı. 4Control sistemi ile koordoneli biçimde çalışan elektronik süspansiyon kontrolü ani ve önemliyön değişikliklerinde üstün yol tutuşu ve sürüş konforu sağlıyor. Virajlı yollarda aracın dengesinden ve çevikliğinden ödün vermeksizin direksiyonu biraz daha fazla çevirmek mümkün oluyor.

4Control sisteminin, elektronik süspansiyon kontrolünün ve hem sürücünün hem de yolcuların keyfine yönelik teknolojileri koordine etmek Multi-Sense sisteminin görevidir.

4Control sayesinde küçük bir şehir otomobilinin kıvraklığı elde ediliyor
4Control sistemi Talisman’da sürekli devrede. 50km/s’nin altındaki hızlarda Comfort modunda (Standart modda 60km/s; Sport modunda 80km/s) arka tekerlekler öndekilere göre maksimum 3,5 derecelik açıyla ters açıyla dönüyor. Bu sayede manevra kabiliyetini artırmak için dingil mesafesi kısaltılmışçasına bir his yaratılıyor. Söz konusu hız eşiklerinin üzerinde arka tekerlekler öndekilerle aynı yönde dönüyor. Bu etki sürüş zevkini, dengeyi ve güvenlik hissini artıracak şekilde dingil mesafesinin uzatılmasıyla aynı duyguyu yaratıyor.

Verimli ve performanslı motor seçenekleri
TALISMAN verimli, yüksek performanslı motorlarla donatıldı. TALISMAN’da sunulan motorlar arasında Energy dCi 160 ve Energy dCi 130 dizel motorlar bulunuyor. Bu yeni D sedan otomobilin hava sürtünme katsayısı (Cd) 0.27 gibi düşük bir seviyede.

Tüm TALISMAN motorları motor imalatçısı olan Renault’nun özellikle de Formula 1’deki bilgi ve uzmanlığından istifade ediyor.

Doğrudan benzin enjeksiyonu ve çelik pistonlar gibi yeni teknolojiler sunan TALISMAN motorları sürüş keyfi ve düşük yakıt tüketimi sunuyor. Üç dizel motor Euro6 emisyon yönetmeliği ile uyumlu.

Talisman Türkiye pazarında 3 farklı dizel motor seçeneği ile pazara sunuluyor olacak:

 • 1.5 dCi 110 bg (manuel & EDC)
 • 1.6 dCi 130 bg (manuel & EDC)
 • 1.6 dCi 160 bg (EDC)
Ekonomik ve verimli
ENERGY dCi 110: 110bg ve 260Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor. NEDC döngüsünde yakıt tüketimi sadece 3.6 litre/100km, olup, bunun CO2 olarak karşılığı 95g/km’dir. Bu da sınıfının en iyi verimlilik düzeyi anlamına geliyor. 190km/s azami hızı (yasal durumlarda). Motorun performansını ortaya koyarken, düşük yakıt tüketimi onun verimli yönünü ortaya koyuyor. Bu motor 6 vitesli düz vites kutusuyla sunuluyor.

Keyif ve verimlilik  
Energy dCi 130: 130bg ve 320Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor. Cömertliği ve verimliliği ile bilinen söz konusu motor altı vitesli düz vites kutusu ile sunuluyor. (6-vitesli EDC vites kutusu ileri bir tarihte satışa sunulacak). Yüksek performansına rağmen yakıt tüketimi sadece 3.9 litre/100km düzeyinde (102g/km CO )*. Bu değerler sayesinde çok kilometre yapan sürücülerin gözdesi durumunda.

Esnek ve tepkili
Bu dizel motor Renault’nun Twin-Turbo teknolojisinden istifade ediyorBu düşük ataletli turbo motor sayesinde düşük devirlerde bile seri kalkışlar ve hızlı tepkiler elde etmek mümkün oluyor. Böylelikle iki litrelik bir motordan beklenecek şekilde düşük devirlerde yüksek tork elde edilebiliyor (265Nm tork 1,250 d/d’den itibaren). Bu motor Renault müşterileri tarafından performansı ve günlük kullanıma uygunluğu nedeniyle takdir edilen altı vitesli otomatik EDC vites kutusu ile eşleştirildi. EDC vites kutusu sürücünün ihtiyaçlarına bağlı olarak vitesi hassas bir şekilde yükseltiyor veya düşürüyor. Söz konusu motor/vites kutusu kombinasyonuyla TALISMAN, pazarda lider olan bir sürüş zevki ve yakıt ekonomisi sunuyor. 80’den 120km/s’ye hızlanma altıncı vi teste sadece 8,3 saniye sürüyor. Sadece 4,4 litre/100km’ lik yakıt tüketimi ise 115g/km** CO 2 salımına denk geliyor. TALISMAN’daki bütün dizel motorlarda NOx ve partikül filtreleri bulunuyor. Sahip oldukları LNT teknolojisi sayesinde bakım gerektirmiyorlar.

Energy dCi 160 EDC Twin Turbo: 160bg ve 380Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor.

Güvenlik ve kalite…
Talisman, sunduğu tüm duyguların sürücülerin ve yolcuların doyasıya yaşayabilmesi için güven verici, emniyetli ve kullanıcı dostu bir sürüş sunuyor.

Renault, yüksek aktif güvenlik sağlamak amacıyla Talisman’ı bir dizi uyarıcı ve koruyucu sistemle donattı.

Renault aynı zamanda pasif güvenlik konusunda da titizlikle eğildi. Euro NCAP’in giderek zorlu hale gelen standartlarının ötesine geçen Renault en kritik alanlarda her zaman kendi kriterlerini belirlemeyi başarmıştır.

Son olarak, Renault’nun ana odak noktası kalite oldu. Talisman dayanıklılık temeline göre tasarlandı ve test edildi.

Aktif güvenlik: sürüşe yardımcı kapsamlı sistemler
Koruyan: adaptif cruise control – aktif acil fren destek sistemi, – viraj aydınlatmalı sis farları
Uyaran: şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, kör nokta uyarı sistemi
Yardımcı: Ön, arka ve yan park sensörleri, geri görüş kamerası, otomatik kısa ve uzun farlar, Head Up Display, elektrikli el freni, yokuş kalkış desteği, eller serbest kart sistemi ve eller serbest açılan bagaj kapağı.

Temel sürüş yardımcıları: İşlev ve faydaları
Adaptive Cruise Control
Adaptif Cruise Control (ACC) Talisman’ın hızını otomatik olarak ayarlayarak öndeki araçla önceden ayarlanmış boşluğu daima muhafaza edebiliyor. Öndeki sensör 120 metrelik bir menzile sahip olup, önde ilerlemekte olan aracın hızını ve mesafesini hesaplayabiliyor. Ardından, arzulanan mesafeyi sağlayabilmek için motor ve fren sistemi ile iletişime geçiyor. Sistem vites kolunun yanındaki ya da direksiyondaki bir tuşa basılarak devreye sokulabiliyor. Sistem aktif olduğunda ön panelde yeşil bir ışık yanıyor. Sistem 40-140km/s arası hızlarda çalışıyor ve aracı maksimum frenleme kapasitesinin üçte biri oranında yavaşlatma kapasitesine sahip. Sürücünün seçmiş olduğu mesafe aydınlatılmış bir bar-grafik ile gösteriliyor: 1 bar (1san.) ila 3 bar (2san.) arası gösterim yapılıyor.

Aktif acil fren destek sistemi
(AEBS) her hangi bir önden çarpışmayı engellemek amacıyla frenleme yapılması gerektiğinde sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarıyor. Sistem frenleri otomatik olarak da devreye sokabiliyor. Bir sensör sayesinde öndeki araçla olan mesafe belirleniyor (saniyeler içinde hesaplanarak) ve çarpışma riski belirlendiğinde hem ön panelde hem de baş üstü göstergesinde sesli ve görsel uyarılar beliriyor. Sürücü hiç veya yetersiz frenleme yaparsa otomatik frenleme sistemi devreye giriyor. Sistem, motor çalıştırıldığında aktif hale geliyor ve 30 ila 140km/s arası hızlarda devreye giriyor. Sistemin R-Link 2 ADAS (İleri Sürüş Destek Sistemleri) menüsü üzerinden devre dışı bırakılması da mümkün; fakat motorun bir sonraki çalıştırılışında yeniden devreye giriyor. Söz konusu sisteme hem ilgili düğme hem de R-Link 2 ile erişilebiliyor. AEBS sürücü kaynaklı gecikmeleri belirleyebilen bir sistem. Bu sistem acil durum frenleme sistemini (EBA) tamamlıyor.
Viraj aydınlatmalı sis farları
Sis farlarının içinde yer alan viraj aydınlatmaları TALISMAN’ın tamponunda yer alıyor. Bu lambalar 40 km/s’ye kadar hızlarda virajın içini aydınlatmak üzere otomatik ve tekli olarak devreye giriyor.

Şerit Takip Sistemi
Şerit takip sistemi fonksiyonu otomobilin parçalı veya düz şerit çizgisini beklenmedik şekilde geçmesi durumunda sesli ve görsel uyarı veriyor. Geri görüş aynasının arkasında yer alan sabit bir kamera yol işaretlerini takip ediyor ve aracın gidişatını tahmin ediyor.

Sürücünün bazı hareketleri beklenmedik şekilde yapması durumunda:

 1. Görsel uyarı -hem gösterge tablosunda hem de baş üstü göstergesinde (kırmızı çizgi) belirir.
 2. Sesli uyarı verilir.
Sistem, kameranın izleyebileceği yol çizgileri olduğu sürece 70km/s’den itibaren aktif hale geliyor. İşletim kontrolleri ve sesli uyarı şiddeti/sensor duyarlılığı ile ilgili ayarlar R-Link 2 sürüş yardımcıları menüsünden veya gösterge tablosundaki düğme ile yapılabiliyor.

Güvenli Mesafe Uyarısı
Güvenli Mesafe Uyarısı (SDW) sürücülerin önlerinde akan trafik ile aralarında yeterli mesafe bırakabilmelerini sağlıyor. Geliştirilmiş olan bir uyarı sensörü, TALISMAN ile öndeki araç arasındaki mesafeyi temsil ediyor. Veri, gösterge tablosunda ve baş üstü göstergesinde sezgisel bar grafik halinde gösteriliyor. Sistem 30 ila 200km/s arası hızlarda devreye giriyor ve R-Link 2 sürüş yardımcıları menüsünden çalıştırılabiliyor. Radar park halindeki araçlara tepki vermiyor ve frenleme sistemi üzerinde her hangi bir etkiye sahip değil

Kör Nokta UyarıSistemi
Kör Nokta Uyarı Sistemi, geri görüş aynalarının kör noktalarında başka bir araç belirmesi halinde sürücüleri görsel olarak uyarıyor. Dört adet sensör (iki önde, iki arkada) sayesinde motosiklet de dahil olmak üzere her türlü hareketli nesne belirlenebiliyor (önde ve arkada 3’er metrelik kapsama alanıyla). Sollama esnasında her iki araç arasında küçük bir hız farkı varsa uyarı LED’i yanıyor. Sistem 30 ila 140km/s arası hızlarda devreye girmekte ve R-Link 2’deki sürüş yardımcıları menüsü üzerinden çalıştırılıp kapatılabiliyor.

Park Yardımcıları
İki tamamlayıcı sistem sayesinde sürücülerin Talisman’ı rahatlıkla park etmeleri sağlanıyor:

Eller Serbest Park Sistemi
Sürücü, Eller Serbest Park Sistemini sistemini devreye soktuktan sonra ilgili park yerinin şeklini seçiyor: açılı dik, paralel. Sensörler, mevcut alanı analiz edip ölçüyor ve video ekranında kılavuz çizgiler beliriyor. Gerekli talimatlar verildikten sonra otomobil kendiliğinden park etme işlemine başlıyor. Ancak sürücü gaz ve fren pedalları üzerinde kontrol sahibi olmaya devam ediyor. Sistem 30km/s altındaki hızlarda devreye giriyor.

Park sensörleri
Talisman’ın bir engele yaklaşması halinde peş peşe “bip” sesi duyulur. Bu sesin frekansı giderek artar ve söz konusu engel 20 cm’den az mesafedeyse sürekli hale geliyor. Bu uyarı sesine 10km/s’nin altındaki hızlarda görsel bir uyarı da eşlik ediyor.

Otomatik uzun/kısa far ayarı
Otomatik uzun/kısa far (AHL) sistemi sürücü müdahalesi olmaksızın uzun fara ve kısa fara geçiş yapıyor. Öndeki kamera karşıdan gelen bir otomobil belirlediğinde veya şehir içine giriş yapıldığında otomatik biçimde kısa far ayarına geçiyor. Uygun koşullar sağlandığında ise (örneğin karşı yönde ara yoksa veya şehir dışına çıkıldığında) uzun fara geçiliyor. Sistem 45km/s’den itibaren devreye giriyor. Ayrıca R-Link 2’deki sürüş yardımcıları menüsü üzerinden çalıştırılıp kapatılabiliyor.

Yokuş kalkış desteği
EDC otomatik vites kutusu ile sunulan  Talisman’da bile Yokuş Kalkış Desteği (HSA) bulunuyor. Bu sistem motor torkunun iyi bir kalkış için yeterli olmadığı hallerde aracın yokuş aşağı kaymasını engelliyor.

Test sürecinde TALISMAN:
Lansman öncesinde TALISMAN 900 bin km’lik yoğun testlerden geçirildi. Bu, gerçek şartlardaki yol kullanımında 2,500,000km’ye denk geliyor. Modelin lansmanından önce 22 adet araç 1,000,000km’den fazla yol yaparak potansiyel olaylarla karşılaştırıldı.

Renault, alışılagelmiş testlerinin dışında bir dizi spesifik test geliştirerek Talisman’ın uzun ömürlülüğünü hem görünüm hem de kulanım açısından teminat altına aldı. 24 saat devam eden bu testler zorlu ve yoğun fiziksel testlerin yanı sıra günlük rutin kullanımı da canlandırdı. Model satışa çıktığı zaman ilk üretim Talisman’lar aylardır planlı kötü muameleye tabi tutulmuş olacak: ekipmanları ve fonksiyonları binlerce denenmiş; yüzeyleri, kumaşları ve plastik parçaları sayısız kez hurdaya çıkarılmış olacak. Bu yoğun test  programı sayesinde yeni Talisman’ın kapıları 22 bin kereden fazla açılıp kapanmış; emniyet kemerleri de 22 bin kereden fazla takılıp çıkarılmış; sürücü tarafı camı 8 bin kez indirilip kaldırılmış; ve güneşlikleri de bin 500 kez devreye sokulmuş olacak.

Söz konusu testler otomobilin yıllarca ağır şartlar altında kullanımını taklit edecek şekilde tasarlandı. Tüm bunları tamamlayan aşırı iklim ve sürüş koşullarındaki yol testleri ise hem gerçek ortamda hem de Renault-Nissan İttifakı’nın test merkezlerindeki simülasyon tesislerinde gerçekleştirildi.
 
KISACA RENAULT TALISMAN
GENİŞ KABİN VE KONFOR İÇİN GÖZ ALICI HATLAR
 • Uzunluk: 4.85m / Genişlik: 1.87m / Yükseklik: 1.46m / Dingilmesafesi:2.81m
 • Boş ağırlık: 1,387kg ila 1,518kg arası – Arka diz mesafesi: 262mm
 • Bagaj hacmi (VDA): 608dm3 / Kabin saklama gözleri: 25dm3 (EDC şanzımanlı versiyonlar)
 • Uzun ömürlü cila ile sunulan dokuz metalik renk:  sedef beyaz, Kum Beji, Cosmo Mavi, Vizon Kahve (yeni renk),  Bulut Gri, Platin Gri, Yıldız Siyah, Carmin Kırmızı (yeni renk),  Uzun ömürlü cila ile sunulan bir adet opak renk seçeneği: Buzul Beyazı
 • 17 – 19 inç arası 3 alüminyum alaşımlı jantlar
VERİMLİ VE EKONOMİK MOTORLAR
Dizel: 3.6 litre/100km ‘den itibaren (CO2 *: 95g/km)
 • ENERGY dCi 110 ECO  (6- vitesli düz veya 6- vitesli EDC şanzıman)
 • ENERGY dCi 130 (6- vitesli düz veya 6- vitesli EDC şanzıman)
 • ENERGY dCi 160 (6- vitesli EDC vites kutusu)
Yakıt deposu: Benzinli 51 litre– Dizel 4RD 52 litre – 2RD 47 litre
KONFOR VE GÜVENLİK: SEGMENTİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞASİ
 • 4CONTROL (dört tekerlekten manevra) ve elektronik amortisör kontrolünün eşsiz birleşimi
 • MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde kişiselleştirilebilen sürüş keyfi (Comfort, Sport, Eco,
 • Standart  ve Perso modları)
 • Sport ile Comfort modları arasında geçiş için kısa yol tuşu
KULLANICILARIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRAN YENİLİKLER
 • Pure Vision Full LED aydınlatma, yeni far tasarımı, sürekli yanan arka farlar
 • Kişiselleştirilebilen dijital veri sunan gösterge
 • Renkli Head Up Display
 • Ambiyans (ses, kabin aydınlatması) koordineli MULTI-SENSE modu.
 • Isıtmalı, havalandrmalı, masajlı ön koltuklar (6 ayar). Yarı sert koltuk arkalığı (Cover Carving Technology)
 • Nem sensörlü otomatik çift bölgeli klima kontrolü
 • 60/40-oranında ayrılabilen arka koltuklarda değişken yoğunluklu köpük, dönebilen kafalıklar ve kayak bölmesi
 • İnternet Bağlantılı  R-LINK 2 tablet;7-inç harita formatı veya 8.7-inç portre formatlı kapasitif dokunmatik ekranl
 • Kapsamlı sürüş yardımcıları: şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, kör nokta uyarısı, aktif acil frenleme
 • Eller serbest park etme

Benzer Yazılar

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Üye
  #35880

  Yeni Renault Talisman Şubat 2016’da Türkiye’de

  Fransız üretici Renault’un D segmentindeki yeni temsilcisi TALISMAN Fransa ve Belçika’nın ardından Şubat 2016’da satışa sunuluyor olacak. Renault’un Latitude modelinin yerini doldurması beklenen inovatif özelliklere sahip TALISMAN, pazarda VW Passat, Skoda Superb, vb. otomobillere karşı rekabet edecek.

  4.85 metre uzunluğa ve 1.87 metre genişliğe sahip TALISMAN, geniş bir iç mekan sunuyor fakat buna rağmen yüksekliği 1.46 metreyi aşmıyor. Dingil mesafesi 2.81 metre olan TALISMAN, yolcular ve bagajları için geniş bir alan sunuyor. Ayrıca 1.61 metrelik ön ve arka izi sayesinde yolda sağlam bir duruşa sahip.

  TALISMAN’ın tasarımı D sedan tipi otomobiller dünyasına Latin duygusallığı katıyor. Talisman sadece göz alıcı tasarımı ile değil, eşsiz sürüş deneyimine katkıda bulunan inovasyonlar ile de dikkat çekiyor.

  Türkiye’de Talisman Touch ve Icon olmak üzere 2 ekipman seviyesi (bakınız sayfa 23) ve 3 dizel motor seçeneği (1.5dCi 110bg-manuel&EDC / 1.6dCi 130bg-manuel&EDC / 1.6dCi 160bg EDC) ile pazara sunulacak.

  Renault TALISMAN 2’si yeni olmak üzere 10 gövde rengi ile sunuluyor ayrıca çeşitli renk ve kaplamalarda üç farklı alüminyum jant opsiyonu da seçenekler arasında.

  Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar: “Talisman’ın dahil olduğu D segmenti Türkiye pazarında gelişim gösteriyor. Özellikle son 3 yılda büyüme kaydeden bu segmentte 2013 yılına kıyasla yüzde 30 büyüme gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 64 bin 500 adetle kapatan D segmenti, şimdiden, Ekim sonu itibarıyla,  geçen yılın satış adedini aşarak 68 bin 600 adede ulaşmış durumda. Amacımız Talisman ile pazarda en iddialı oyunculardan biri olmak ve podyumda yer almak. Renault Talisman’ın fiyatını ise satışa sunacağımız Şubat 2016’da açıklayacağız.” dedi.

  Hem göze hem konfora hitap eden bir tasarım
  Renault TALISMAN eller serbest kartı sayesinde yolcularını ve sürücüsünü yaklaştıkları esnada karşılıyor. Gündüz farları, arka farlar ve iç tavan aydınlatması park pozisyonundan çıkıyor, zemin ışıkları devreye girerek kapı bölgesini aydınlatıyor ve sinyal lambaları yanmaya başlıyor. Kapı açıldığında gösterge tablosu harekete geçerek R-LINK 2’nin ekranında görsel bir animasyon başlıyor ve sesli uyarı veriliyor. Bu esnada MULTI-SENSE butonu da aydınlanıyor (Sport modunda hızlı biçimde, Comfort modunda daha yavaş).

  Renault TALISMAN kabin ve saklama alanı özellikleri ile öne çıkıyor:

  • Önde ve arkada koltuk minderi ile tavan arasında sırasıyla 902mm ve 854 mm’lik yükseklik sayesinde cömert ön ve arka baş üstü mesafesi
  • Ön omuz mesafesi
  • 262 mm’ye varan arka diz mesafesi sınıfının en iyileri arasında
  Geniş ve pratik orta konsol, sürücü ile ön yolcu arasındaki genişlik hissine katkı sağlıyor.  Konsol eşsiz bir dokuya ve tasarıma sahip.
  Kabin içerisindeki 25 litreyi aşkın saklama gözü ile TALISMAN bu alanda da çıtayı yükseltiyor:
  • 8 litrelik torpido gözü
  • 4,6 litrelik ön kapı gözleri (1,5 litrelik şişe için); artı 2 litrelik arka kapı gözleri.
  • Orta kol dayama altında saklama gözü (EDC şanzımanlı modelde soğutmalıdır); bu göz 0,5 litrelik şişe ce 33 cl’lik kutu içecek alabilir.
  • İki adet bardak tutucu.
  608 dm3’lük (VDA) bagaj kapasitesi aile kullanımına uygun olup dört golf çantasına kadar alabilmekte. Kapasitesi ise arka koltuklar katlandığında 1,022 dm3’e çıkıyor.
  Sıcaklığı ve Kaliteyi Buluşturan İç Mekân

  Sürücü koltuğu otomatik olarak 50mm geriye kayarak (elektrikli koltuklu versiyonlarda) araca girişi kolaylaştırıyor. Sürücü yerine oturduktan sonra ise koltuk orijinal pozisyonuna geri dönüyor.

  Kişisel karşılamaya ek olarak TALISMAN’ın geniş ön koltukları uçaklardaki “business class” koltuklardan esinlenilerek tasarlanmış.

  Bu Koltuklar İki Büyük Yeniliği Bir Araya Getiriyor

  Dünyada ilk kez olarak ön koltuk arkalıklarında yarı sert, dirençli, esnek ve hafif kabuk şeklini alan Cover Carving Teknolojisi bulunuyor. Bu dahice Renault yeniliği tasarımcılara ilave özürlük sağlıyor, kalite izlenimi veriyor, alan açıyor (arkada ekstra 3cm diz mesafesi). Ayrıca alışılmış plastik koltuk arkalıklarından 1kg daha hafif,

  Sıcak havalarda daha fazla konfor için entegre havalandırma özelliği bulunuyor. Koltukların formu ve geniş kafalıklarla konfor artırılıyor. Arkalıkların üst kısmı sayesinde her yolcunun konforuna katkıda bulunurken dinamik bir sürüş pozisyonu elde ediliyor.

  Üç kişilik arka koltuk sırası ise yolcu konforu için değişken minder yoğunluk ayarına sahip. 60/40 oranında katlanabilen bu koltuk sırası kayak taşınabilmesi için özel bir bölmeye sahip. İki dış koltuk ise döner başlıklarla donatıldı. Bu başlıklar döndürüldüğünde sürücünün arkayı daha rahat görmesi sağlanıyor.

  Termal Konfora Gösterilen Özen

  Seyahat konforu büyük ölçüde termal konfora bağlıdır. TALISMAN bu alanda da pek çok artıya sahip.

  Nem sensörlü otomatik çift bölgeli  klima kontrolü
  Renault TALISMAN’ın tüm versiyonları havada aşırı nem belirlendiğinde kendiliğinden devreye giren otomatik çift bölgeli  klima kontrolü ile sunuluyor. Sistem kötü kokuları ve kirleticileri (toz, polen, NO2, SO2, toluen, vs) önlemek için aktif kömür filtresi bulunuyor.

  Isıtmalı, havalandırmalı koltuklar
  Koltuklarda iki ayar mevcut. Koltuklar eksi 18°C’den 30°C’ye beş dakikada ulaşma kapasitesine sahip. Sıcak havalarda ise havalandırma fonksiyonu kullanılabiliyor. Sistem sayesinde sıcaklıktaki algılanan fark 5°C kadar olabiliyor.

  Kullanımı kolay, daha tatmin edici bir deneyim

  TALISMAN’ın başlangıç seviyesi 4.2-inçlik (11cm) ekrana sahip araç radyosuyla sunuluyor. Pazara bağlı olarak dijital radyo üst düzey sinyal alımı ve CD ses kalitesi sağlıyor. Sinyaller aynı zamanda metin formatında bilgi de taşıyor: çalmakta olan parça, hava durumu ve trafik güncellemeleri hakkında bilgi; son dakika haberleri, vs

  TALISMAN’ın segmentinde görülmemiş bir şasi
  Renault, 4Control sistemi ile elektronik süspansiyon kontrolünü daha önce D sedan tipi bir otomobilde ilk kez eşleştirdi. Bu kombinasyon, sürüş keyfi, konfor ve güvenlik sağlıyor. Renault’ya özel olan 4Control şasi TALISMAN’a sıra dışı manevra kabiliyeti kazandırıyor. TALISMAN’ın viraj dengesi ve güvenliği Renault’nun bu yeni D sedan tipi aracında üst düzeyde. 

  MULTI-SENSE sisteminin özellikleri
  Renault Talisman, dinamik ve kişiselleştirilebilir bir sürüş deneyimi sunuyor. Aracın eşsiz yol tutuşu 4Control şasi (4 tekerden manevra) ve elektronik süspansiyon kontrolünün kombinasyonundan kaynaklanıyor. Bu sistemin orkestra şefi ise Multi-Sense® sistemi.

  Multi-Sense, TALISMAN’daki çeşitli teknolojileri kontrol ve koordine ediyor. Bu sistem 4Control sistemini, elektronik süspansiyonu, direksiyonu, motoru ve EDC vites kutusunu kontrol ettiği gibi sistem göstergeleri, motor sesini ve ambiyans aydınlatmasını da kontrol ediyor.

  Multi-Sense sayesinde Renault, bu denli çok teknolojiyi kapsamlı ve sezgisel olarak koordine eden bir sistemi sunan ilk otomobil üreticisi oldu.

  Bir ilk: Elektronik süspansiyon ile 4Control sistemi birleşiyor                                          
  Renault, 4Control sistemini elektronik süspansiyon kontrolü ile bir araya getirerek otomobilin kullanım karakteristiklerinde hayati rol oynayan iki bileşenin hareketlerini verimli biçimde koordine etmeyi başardı. 4Control sistemi ile koordoneli biçimde çalışan elektronik süspansiyon kontrolü ani ve önemliyön değişikliklerinde üstün yol tutuşu ve sürüş konforu sağlıyor. Virajlı yollarda aracın dengesinden ve çevikliğinden ödün vermeksizin direksiyonu biraz daha fazla çevirmek mümkün oluyor.

  4Control sisteminin, elektronik süspansiyon kontrolünün ve hem sürücünün hem de yolcuların keyfine yönelik teknolojileri koordine etmek Multi-Sense sisteminin görevidir.

  4Control sayesinde küçük bir şehir otomobilinin kıvraklığı elde ediliyor
  4Control sistemi Talisman’da sürekli devrede. 50km/s’nin altındaki hızlarda Comfort modunda (Standart modda 60km/s; Sport modunda 80km/s) arka tekerlekler öndekilere göre maksimum 3,5 derecelik açıyla ters açıyla dönüyor. Bu sayede manevra kabiliyetini artırmak için dingil mesafesi kısaltılmışçasına bir his yaratılıyor. Söz konusu hız eşiklerinin üzerinde arka tekerlekler öndekilerle aynı yönde dönüyor. Bu etki sürüş zevkini, dengeyi ve güvenlik hissini artıracak şekilde dingil mesafesinin uzatılmasıyla aynı duyguyu yaratıyor.

  Verimli ve performanslı motor seçenekleri
  TALISMAN verimli, yüksek performanslı motorlarla donatıldı. TALISMAN’da sunulan motorlar arasında Energy dCi 160 ve Energy dCi 130 dizel motorlar bulunuyor. Bu yeni D sedan otomobilin hava sürtünme katsayısı (Cd) 0.27 gibi düşük bir seviyede.

  Tüm TALISMAN motorları motor imalatçısı olan Renault’nun özellikle de Formula 1’deki bilgi ve uzmanlığından istifade ediyor.

  Doğrudan benzin enjeksiyonu ve çelik pistonlar gibi yeni teknolojiler sunan TALISMAN motorları sürüş keyfi ve düşük yakıt tüketimi sunuyor. Üç dizel motor Euro6 emisyon yönetmeliği ile uyumlu.

  Talisman Türkiye pazarında 3 farklı dizel motor seçeneği ile pazara sunuluyor olacak:

  • 1.5 dCi 110 bg (manuel & EDC)
  • 1.6 dCi 130 bg (manuel & EDC)
  • 1.6 dCi 160 bg (EDC)
  Ekonomik ve verimli
  ENERGY dCi 110: 110bg ve 260Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor. NEDC döngüsünde yakıt tüketimi sadece 3.6 litre/100km, olup, bunun CO2 olarak karşılığı 95g/km’dir. Bu da sınıfının en iyi verimlilik düzeyi anlamına geliyor. 190km/s azami hızı (yasal durumlarda). Motorun performansını ortaya koyarken, düşük yakıt tüketimi onun verimli yönünü ortaya koyuyor. Bu motor 6 vitesli düz vites kutusuyla sunuluyor.

  Keyif ve verimlilik  
  Energy dCi 130: 130bg ve 320Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor. Cömertliği ve verimliliği ile bilinen söz konusu motor altı vitesli düz vites kutusu ile sunuluyor. (6-vitesli EDC vites kutusu ileri bir tarihte satışa sunulacak). Yüksek performansına rağmen yakıt tüketimi sadece 3.9 litre/100km düzeyinde (102g/km CO )*. Bu değerler sayesinde çok kilometre yapan sürücülerin gözdesi durumunda.

  Esnek ve tepkili
  Bu dizel motor Renault’nun Twin-Turbo teknolojisinden istifade ediyorBu düşük ataletli turbo motor sayesinde düşük devirlerde bile seri kalkışlar ve hızlı tepkiler elde etmek mümkün oluyor. Böylelikle iki litrelik bir motordan beklenecek şekilde düşük devirlerde yüksek tork elde edilebiliyor (265Nm tork 1,250 d/d’den itibaren). Bu motor Renault müşterileri tarafından performansı ve günlük kullanıma uygunluğu nedeniyle takdir edilen altı vitesli otomatik EDC vites kutusu ile eşleştirildi. EDC vites kutusu sürücünün ihtiyaçlarına bağlı olarak vitesi hassas bir şekilde yükseltiyor veya düşürüyor. Söz konusu motor/vites kutusu kombinasyonuyla TALISMAN, pazarda lider olan bir sürüş zevki ve yakıt ekonomisi sunuyor. 80’den 120km/s’ye hızlanma altıncı vi teste sadece 8,3 saniye sürüyor. Sadece 4,4 litre/100km’ lik yakıt tüketimi ise 115g/km** CO 2 salımına denk geliyor. TALISMAN’daki bütün dizel motorlarda NOx ve partikül filtreleri bulunuyor. Sahip oldukları LNT teknolojisi sayesinde bakım gerektirmiyorlar.

  Energy dCi 160 EDC Twin Turbo: 160bg ve 380Nm tork 1,750 d/d’den itibaren elde ediliyor.

  Güvenlik ve kalite…
  Talisman, sunduğu tüm duyguların sürücülerin ve yolcuların doyasıya yaşayabilmesi için güven verici, emniyetli ve kullanıcı dostu bir sürüş sunuyor.

  Renault, yüksek aktif güvenlik sağlamak amacıyla Talisman’ı bir dizi uyarıcı ve koruyucu sistemle donattı.

  Renault aynı zamanda pasif güvenlik konusunda da titizlikle eğildi. Euro NCAP’in giderek zorlu hale gelen standartlarının ötesine geçen Renault en kritik alanlarda her zaman kendi kriterlerini belirlemeyi başarmıştır.

  Son olarak, Renault’nun ana odak noktası kalite oldu. Talisman dayanıklılık temeline göre tasarlandı ve test edildi.

  Aktif güvenlik: sürüşe yardımcı kapsamlı sistemler
  Koruyan: adaptif cruise control – aktif acil fren destek sistemi, – viraj aydınlatmalı sis farları
  Uyaran: şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, kör nokta uyarı sistemi
  Yardımcı: Ön, arka ve yan park sensörleri, geri görüş kamerası, otomatik kısa ve uzun farlar, Head Up Display, elektrikli el freni, yokuş kalkış desteği, eller serbest kart sistemi ve eller serbest açılan bagaj kapağı.

  Temel sürüş yardımcıları: İşlev ve faydaları
  Adaptive Cruise Control
  Adaptif Cruise Control (ACC) Talisman’ın hızını otomatik olarak ayarlayarak öndeki araçla önceden ayarlanmış boşluğu daima muhafaza edebiliyor. Öndeki sensör 120 metrelik bir menzile sahip olup, önde ilerlemekte olan aracın hızını ve mesafesini hesaplayabiliyor. Ardından, arzulanan mesafeyi sağlayabilmek için motor ve fren sistemi ile iletişime geçiyor. Sistem vites kolunun yanındaki ya da direksiyondaki bir tuşa basılarak devreye sokulabiliyor. Sistem aktif olduğunda ön panelde yeşil bir ışık yanıyor. Sistem 40-140km/s arası hızlarda çalışıyor ve aracı maksimum frenleme kapasitesinin üçte biri oranında yavaşlatma kapasitesine sahip. Sürücünün seçmiş olduğu mesafe aydınlatılmış bir bar-grafik ile gösteriliyor: 1 bar (1san.) ila 3 bar (2san.) arası gösterim yapılıyor.

  Aktif acil fren destek sistemi
  (AEBS) her hangi bir önden çarpışmayı engellemek amacıyla frenleme yapılması gerektiğinde sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarıyor. Sistem frenleri otomatik olarak da devreye sokabiliyor. Bir sensör sayesinde öndeki araçla olan mesafe belirleniyor (saniyeler içinde hesaplanarak) ve çarpışma riski belirlendiğinde hem ön panelde hem de baş üstü göstergesinde sesli ve görsel uyarılar beliriyor. Sürücü hiç veya yetersiz frenleme yaparsa otomatik frenleme sistemi devreye giriyor. Sistem, motor çalıştırıldığında aktif hale geliyor ve 30 ila 140km/s arası hızlarda devreye giriyor. Sistemin R-Link 2 ADAS (İleri Sürüş Destek Sistemleri) menüsü üzerinden devre dışı bırakılması da mümkün; fakat motorun bir sonraki çalıştırılışında yeniden devreye giriyor. Söz konusu sisteme hem ilgili düğme hem de R-Link 2 ile erişilebiliyor. AEBS sürücü kaynaklı gecikmeleri belirleyebilen bir sistem. Bu sistem acil durum frenleme sistemini (EBA) tamamlıyor.
  Viraj aydınlatmalı sis farları
  Sis farlarının içinde yer alan viraj aydınlatmaları TALISMAN’ın tamponunda yer alıyor. Bu lambalar 40 km/s’ye kadar hızlarda virajın içini aydınlatmak üzere otomatik ve tekli olarak devreye giriyor.

  Şerit Takip Sistemi
  Şerit takip sistemi fonksiyonu otomobilin parçalı veya düz şerit çizgisini beklenmedik şekilde geçmesi durumunda sesli ve görsel uyarı veriyor. Geri görüş aynasının arkasında yer alan sabit bir kamera yol işaretlerini takip ediyor ve aracın gidişatını tahmin ediyor.

  Sürücünün bazı hareketleri beklenmedik şekilde yapması durumunda:

  1. Görsel uyarı -hem gösterge tablosunda hem de baş üstü göstergesinde (kırmızı çizgi) belirir.
  2. Sesli uyarı verilir.
  Sistem, kameranın izleyebileceği yol çizgileri olduğu sürece 70km/s’den itibaren aktif hale geliyor. İşletim kontrolleri ve sesli uyarı şiddeti/sensor duyarlılığı ile ilgili ayarlar R-Link 2 sürüş yardımcıları menüsünden veya gösterge tablosundaki düğme ile yapılabiliyor.

  Güvenli Mesafe Uyarısı
  Güvenli Mesafe Uyarısı (SDW) sürücülerin önlerinde akan trafik ile aralarında yeterli mesafe bırakabilmelerini sağlıyor. Geliştirilmiş olan bir uyarı sensörü, TALISMAN ile öndeki araç arasındaki mesafeyi temsil ediyor. Veri, gösterge tablosunda ve baş üstü göstergesinde sezgisel bar grafik halinde gösteriliyor. Sistem 30 ila 200km/s arası hızlarda devreye giriyor ve R-Link 2 sürüş yardımcıları menüsünden çalıştırılabiliyor. Radar park halindeki araçlara tepki vermiyor ve frenleme sistemi üzerinde her hangi bir etkiye sahip değil

  Kör Nokta UyarıSistemi
  Kör Nokta Uyarı Sistemi, geri görüş aynalarının kör noktalarında başka bir araç belirmesi halinde sürücüleri görsel olarak uyarıyor. Dört adet sensör (iki önde, iki arkada) sayesinde motosiklet de dahil olmak üzere her türlü hareketli nesne belirlenebiliyor (önde ve arkada 3’er metrelik kapsama alanıyla). Sollama esnasında her iki araç arasında küçük bir hız farkı varsa uyarı LED’i yanıyor. Sistem 30 ila 140km/s arası hızlarda devreye girmekte ve R-Link 2’deki sürüş yardımcıları menüsü üzerinden çalıştırılıp kapatılabiliyor.

  Park Yardımcıları
  İki tamamlayıcı sistem sayesinde sürücülerin Talisman’ı rahatlıkla park etmeleri sağlanıyor:

  Eller Serbest Park Sistemi
  Sürücü, Eller Serbest Park Sistemini sistemini devreye soktuktan sonra ilgili park yerinin şeklini seçiyor: açılı dik, paralel. Sensörler, mevcut alanı analiz edip ölçüyor ve video ekranında kılavuz çizgiler beliriyor. Gerekli talimatlar verildikten sonra otomobil kendiliğinden park etme işlemine başlıyor. Ancak sürücü gaz ve fren pedalları üzerinde kontrol sahibi olmaya devam ediyor. Sistem 30km/s altındaki hızlarda devreye giriyor.

  Park sensörleri
  Talisman’ın bir engele yaklaşması halinde peş peşe “bip” sesi duyulur. Bu sesin frekansı giderek artar ve söz konusu engel 20 cm’den az mesafedeyse sürekli hale geliyor. Bu uyarı sesine 10km/s’nin altındaki hızlarda görsel bir uyarı da eşlik ediyor.

  Otomatik uzun/kısa far ayarı
  Otomatik uzun/kısa far (AHL) sistemi sürücü müdahalesi olmaksızın uzun fara ve kısa fara geçiş yapıyor. Öndeki kamera karşıdan gelen bir otomobil belirlediğinde veya şehir içine giriş yapıldığında otomatik biçimde kısa far ayarına geçiyor. Uygun koşullar sağlandığında ise (örneğin karşı yönde ara yoksa veya şehir dışına çıkıldığında) uzun fara geçiliyor. Sistem 45km/s’den itibaren devreye giriyor. Ayrıca R-Link 2’deki sürüş yardımcıları menüsü üzerinden çalıştırılıp kapatılabiliyor.

  Yokuş kalkış desteği
  EDC otomatik vites kutusu ile sunulan  Talisman’da bile Yokuş Kalkış Desteği (HSA) bulunuyor. Bu sistem motor torkunun iyi bir kalkış için yeterli olmadığı hallerde aracın yokuş aşağı kaymasını engelliyor.

  Test sürecinde TALISMAN:
  Lansman öncesinde TALISMAN 900 bin km’lik yoğun testlerden geçirildi. Bu, gerçek şartlardaki yol kullanımında 2,500,000km’ye denk geliyor. Modelin lansmanından önce 22 adet araç 1,000,000km’den fazla yol yaparak potansiyel olaylarla karşılaştırıldı.

  Renault, alışılagelmiş testlerinin dışında bir dizi spesifik test geliştirerek Talisman’ın uzun ömürlülüğünü hem görünüm hem de kulanım açısından teminat altına aldı. 24 saat devam eden bu testler zorlu ve yoğun fiziksel testlerin yanı sıra günlük rutin kullanımı da canlandırdı. Model satışa çıktığı zaman ilk üretim Talisman’lar aylardır planlı kötü muameleye tabi tutulmuş olacak: ekipmanları ve fonksiyonları binlerce denenmiş; yüzeyleri, kumaşları ve plastik parçaları sayısız kez hurdaya çıkarılmış olacak. Bu yoğun test  programı sayesinde yeni Talisman’ın kapıları 22 bin kereden fazla açılıp kapanmış; emniyet kemerleri de 22 bin kereden fazla takılıp çıkarılmış; sürücü tarafı camı 8 bin kez indirilip kaldırılmış; ve güneşlikleri de bin 500 kez devreye sokulmuş olacak.

  Söz konusu testler otomobilin yıllarca ağır şartlar altında kullanımını taklit edecek şekilde tasarlandı. Tüm bunları tamamlayan aşırı iklim ve sürüş koşullarındaki yol testleri ise hem gerçek ortamda hem de Renault-Nissan İttifakı’nın test merkezlerindeki simülasyon tesislerinde gerçekleştirildi.
   
  KISACA RENAULT TALISMAN
  GENİŞ KABİN VE KONFOR İÇİN GÖZ ALICI HATLAR
  • Uzunluk: 4.85m / Genişlik: 1.87m / Yükseklik: 1.46m / Dingilmesafesi:2.81m
  • Boş ağırlık: 1,387kg ila 1,518kg arası – Arka diz mesafesi: 262mm
  • Bagaj hacmi (VDA): 608dm3 / Kabin saklama gözleri: 25dm3 (EDC şanzımanlı versiyonlar)
  • Uzun ömürlü cila ile sunulan dokuz metalik renk:  sedef beyaz, Kum Beji, Cosmo Mavi, Vizon Kahve (yeni renk),  Bulut Gri, Platin Gri, Yıldız Siyah, Carmin Kırmızı (yeni renk),  Uzun ömürlü cila ile sunulan bir adet opak renk seçeneği: Buzul Beyazı
  • 17 – 19 inç arası 3 alüminyum alaşımlı jantlar
  VERİMLİ VE EKONOMİK MOTORLAR
  Dizel: 3.6 litre/100km ‘den itibaren (CO2 *: 95g/km)
  • ENERGY dCi 110 ECO  (6- vitesli düz veya 6- vitesli EDC şanzıman)
  • ENERGY dCi 130 (6- vitesli düz veya 6- vitesli EDC şanzıman)
  • ENERGY dCi 160 (6- vitesli EDC vites kutusu)
  Yakıt deposu: Benzinli 51 litre– Dizel 4RD 52 litre – 2RD 47 litre
  KONFOR VE GÜVENLİK: SEGMENTİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞASİ
  • 4CONTROL (dört tekerlekten manevra) ve elektronik amortisör kontrolünün eşsiz birleşimi
  • MULTI-SENSE teknolojisi sayesinde kişiselleştirilebilen sürüş keyfi (Comfort, Sport, Eco,
  • Standart  ve Perso modları)
  • Sport ile Comfort modları arasında geçiş için kısa yol tuşu
  KULLANICILARIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRAN YENİLİKLER
  • Pure Vision Full LED aydınlatma, yeni far tasarımı, sürekli yanan arka farlar
  • Kişiselleştirilebilen dijital veri sunan gösterge
  • Renkli Head Up Display
  • Ambiyans (ses, kabin aydınlatması) koordineli MULTI-SENSE modu.
  • Isıtmalı, havalandrmalı, masajlı ön koltuklar (6 ayar). Yarı sert koltuk arkalığı (Cover Carving Technology)
  • Nem sensörlü otomatik çift bölgeli klima kontrolü
  • 60/40-oranında ayrılabilen arka koltuklarda değişken yoğunluklu köpük, dönebilen kafalıklar ve kayak bölmesi
  • İnternet Bağlantılı  R-LINK 2 tablet;7-inç harita formatı veya 8.7-inç portre formatlı kapasitif dokunmatik ekranl
  • Kapsamlı sürüş yardımcıları: şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, kör nokta uyarısı, aktif acil frenleme
  • Eller serbest park etme

  Fransız üretici Renault’un D segmentindeki yeni temsilcisi TALISMAN Fransa ve Belçika’nın ardından Şubat 2016’da satışa sunuluyor olacak. Renault’un L
  [See the full post at: Yeni Renault Talisman Şubat 2016’da Türkiye’de]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.