Pazar, Haziran 11, 2023
Haberler

Yeni Ufak Dev: 1.8 Kg’lık Rotary Motor!

LiquidPiston, markası bir go kartı yürütebilecek kadar güçlü olan kompakt bir motor ürettiğini açıkladı. Firmanın X Mini motoru sadece 1.8 kg ve 3 adet hareketli parçadan meydana geliyor. Henüz, motor 3 Hp’lik bir güç elde edebiliyor ve bu motor go kart araçlarda bulunan 18 kg lık pistonlu motorun yerine kullanılabiliyor.

LiquidPiston, X Mini’nin henüz test aşamasında olduğunu ve motorun ağırlığının daha da azaltıp daha yüksek güç elde etmeyi amaçladığını ifade ediyor. Go kart aracında bulunan 18 Kg’lık motordan elde edilen güç 6.5 Hp ve rotary motor ise 1.8 Kg ve 3 Hp güç üretebiliyor. Rotary motor,  şuan ki haliyle bile rekabetçi olduğunu vurguluyor. Motor avucunuzun içine sığabilecek kadar küçük, ama birçok alanda kullanılabilecek şekilde meydana getirilmiş. Motor, geleneksel Wankel rotary motor ve sıradan pistonlu motorlar üzerinden termodinamik iyileştirmeler yapılarak geliştirilmiş.

LiquidPiston’un başkanı ve eş ortağı olan Alec Shkolnik’e göre, X Mini halen test aşamasında ve sadece çalışan ilk prototip modelini inşa ediyoruz.” Ancak Shkolnik, ticari olarak piyasaya sürülmesinin birkaç ayı alacağını umut ediyor. Eğer bu durum gerçeklerşirse, X Mini belki de çim biçme makinelerine, jenaratörlere ve moped gibi küçük motorsikletlere güç sağlayabilecek.

Haber: Soner ÜNLÜER

Benzer Yazılar

1 / 250

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir