Çarşamba, Mart 29, 2023
Haberler

Volkswagen’den Dev Atılım!

VW, emisyon skandalı sonrasında kasasından çıkan 18.2 milyar$ ı tekrar elde etmek için yeni bir planlamaya gidiyor. Bu planlamaya göre, firma 10 yıl içerisinde 30 adet elektrikli araç üretmeyi hedefliyor. Firmanın CEO’su Matthias Müller’e göre; ”2025 stratejimizle birlikte yenilikçi olarak dizayn edilmiş 30 adet yeni elektrikli aracımız 10 yıl içerisinde yollarda olacak.” Müller,”Yapılan hatalardan öğrenmek, kazançları gözden geçirmek ve kültürel bir bağ kurmak yeni amacımız olmalıdır.” diyor.

Bu hedefi başarabilmek için, VW kendi temel işlerinden sıyrılıp, yerine “e-mobilitiy (elektrikli ulaşım)’a odaklanmalı. Firma bu süreçte kendi elektrikli bataryaları dahil yaklaşık 2-3 milyon adet araç üretmeyi hedefliyor. Bu planların büyük bir kısmını otonom araçlar oluşturuyor. Firma, kendi geliştirmeleri sonucu ortaya çıkardığı “competitive self-driving system” (rekabetçi otonom sürüş sistemi) sistemi de 2020 yılına kalmadan piyasaya çıkarmayı hedefliyor.

Volkswagen, 2025 yılı stratejisi için yaptığı yatırımın iki katını elde etmek için çabalayacak. Ancak bunu başarabilmesi için ya para birikimi yapacak ya da gelirini artıracak. Firmanın bunu başarıp başaramayacağı henüz belirli değil ki rakipleri de bu durumda kozlarını öne sürmeleri de muhtemel. Tüm bu olumsuzluklara rağmen firma kararlı bir şekilde yol izlemede ısrarcı.

Haber: Soner ÜNLÜER

Benzer Yazılar

1 / 234

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir