Pazartesi, Mart 27, 2023
Haberler

Red Bull Aston Martin’i Kanatlandırdı!

İngiliz spor araç üreticisi Aston-Martin, yeni bir hypercar’ı Formula 1 Red Bull takımıyla beraber geliştirmekte olduğu duyuruldu.

Yeni hyper car’ın ismi “ya codenamed Project ya da AM-RB 001”şeklinde bir isme sahip olarak tanıtılacak. Bu yeni aracın yüksek F1 teknolojisini Aston Martin’in spor araç araçlardaki deneyim ve imzasından yararlanacağı biliniyor. Aston Martin, geçmişteki deneyim ve tecrübesiyle yüksek performanslı araçları yollara çıkarmada başarılı olduğu biliniyor.

Ancak, Red Bull firması kendisinin yapacağı bazı işlerin ipucunu gündeme getirmişti. Red Bull, Red Bull Racing’in teknik şefi Adrian Newey ile birlikte bazı konsept araçlar için çeşitli araçların geliştirilmesinde işbirliğine gittiğini belirtti. Bu araçlar, X 1/X2010 projesi Gran Turismo 5 için hazırlandı, GT6 için üç faklı araç projesi hazırlandı ve de birkaç yıl önce Infiniti’nin Q50 Eau Rouge modeli için proje geliştirildi. Yapılan açıklamalara göre aracın caddelere uygun olacağı sadece yarış pistlerine uygun olmayacağı ve Vulcan modeli gibi sadece yarışlara uygun bir araç olmayacağı biliniyor.

İki şirketin, F1 de geliştirilen teknoloji ve aerodinamiklerin yanı sıra Aston Martin spor araç tasarım dilini kullanarak bir hypercar geliştirecekleri biliniyor. Aracın son halini merakla bekliyoruz, onu gördüğümüzde kim bilir belki de birçok kanata sahip olur. İhtimallerden biriside F1 de kullanılan bazı hybird sistemler baz alınarak bu araçta da hybird bir sisteme yer verilebileceği şeklinde. Bu yeni ortaklığı kutlamak ve taçlandırmak için, Red Bull Formula aracı bu yıl süresince kanatlandırılmış Aston Martin logosunu taşıyacak.

Haber: Soner ÜNLÜER

Benzer Yazılar

1 / 234

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir