Cuma, Ocak 27, 2023
Haberler

Nissan’dan Büyük Atılım!

Mitsubishi, firmasının son çıkan egzos emisyonlarını yanlış hesaplama skandalından sonra firmanın itibarının düştüğünü ya da düşeceğini düşünebilirsiniz, fakat Nissan firması tüm bu skandala ve olumsuzluklara rağmen 237 milyon yen (yaklaşık 2.1 milyar $) harcayarak Mitsubishi Motors’un %34 lük hissesini satın almaya çalışıyor.

Peki bu fikrin altında ne yatıyor? Nissan’ın ABD pazarındansa Asya pazarına yönelmek istemesi bu satın almanın gerekçesi olarak biliniyor. Nissan’ın, Mitsubishi firmasının Tayland ve Endonezya gibi popülerliğini kullanarak pazarını büyütmeyi hedefliyor. Her iki firmada gelecekte  satın alma, ortak araç platformları, teknoloji paylaşımı ve Pazar büyümesi vb. konularda işbirliğinde olacaklarını teyit ettiler.

İki ortağın öncelikle küçük boyutlu ve işlevsel araçlara yöneleceği ve bu araçların satımında ise pazar payının %70’inin Mitsubishi’de, %30’luk kısmın ise Nissan’da olacağı biliniyor. Bu firmalarının ortaklığının diğer pazarlara bir etkisi olup olmayacağını henüz bilmiyoruz.

Haber: Soner ÜNLÜER

Benzer Yazılar

1 / 213

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir