Çarşamba, Mart 29, 2023
HaberlerYenilikler

Hyundai İ20 N Nihayet Tüm Detaylarıyla Karşımızda!

Hyundai İ20 N Nihayet Tüm Detaylarıyla Karşımızda!

Hyundai İ20 N nihayet tüm detaylarıyla karşımızda. Geçtiğimiz günlerde Hyundai, İ20 modelini tanıttığında N versiyonunun gelip gelmeyeceği merak konusuydu. Rakip markaların arka arkaya hot hatch modellerini tanıtmaya başlamasıyla Hyundai de bu duruma sessiz kalmadı ve İ20 N bir teaser ile karşımıza çıktı. Özellikle etkileyici egzoz sesiyle ön plana çıkan modelin haberini sitemizde yapmıştık. Bugün ise model tüm detay ve özellikleriye karşımızda, lafı daha fazla uzatmadan modelin detaylarına geçelim.

N ailesi artık Hyundai için prestij sağlayan bir oluşum ve Dünya Ralli Şampiyonası’nda markanın temsilcisi yıllardır i20 WRC oldu. Yani, Dünya Ralli Şampiyonasından kazanılan tecrübeyle N ailesi, küçük motorlu ve standart bir modeli çok ateşli bir makinaya dönüştürebiliyor. Haberimize konu olan İ20 N modeli de tam olarak bu tanıma uyuyor.

Modelin tasarımına baktığımızda ilk göze çarpan detay tabi ki, tüm N modellerinden tanıdık “Performans Mavisi” adı verilen renk tonu. Ateşli i20’de 18″ alüminyum alaşım jantlara ve büyük bir tavan spoylerine yer veren Hyundai, ön tampon üzerine ekstra hava girişleri yerleştirmiş. Ayrıca, N logosu bulunduran ızgaranın tasarımı da standart i20 ailesinden farklı olarak damalı bayrak teması içeriyor.

Ön tarafta normal modeldeki splitter’a göre epey agresif bir parça taşıyan i20 N’in arka kısmında ise yeni LED stoplara ortasında i30 N’e selam gönderen üçgen arka sis farı bulunduran agresif bir difüzör eşlik ediyor. Kısacası i20 N, daha önce tanıtılan i20 N Line ile i30 N’in karışımı gibi duruyor.

Aracın kabinine baktığımız zaman ise, yer yer Performans Mavisi dokunuşlar görülse de genel olarak siyah tonları hâkim. Bütünleşik kafalıklara sahip spor koltuklar, spor direksiyon simidi, özel vites topuzu, metal pedal seti ve dijital kokpitteki özel grafikler i20 N’i diğer kardeşlerinden ayırıyor.

Caddelerde Ralli Keyfi

Yazının başından beri aracın teknik özelliklerini merak ettiğinizi biliyorum, nihayet o konuya da geldik 🙂 Başlıktan da anlaşılacağı üzere modelin sadece tasarımı agresif değil, kendi de baya agresif. Yani, küçük ama çok etkili diyebiliriz.

Hyundai i20 N’in kaputu altında 1.6 litre hacmindeki T-GDI motor yatıyor. Üstelik bu bildiğimiz 1.6 T-GDI’lardan biraz farklı çünkü, 350 bar enjeksiyon basıncı, özel su pompası ve emme manifolduna giren havayı soğutan charge air cooler gibi detaylar i20 N’e has.

204 bg güç, 275 Nm tork üreten güç ünitesi 1.190 kiloluk modeli 6.7 saniyede 100 km/s hıza ulaştırabiliyor. Karşılaştırmanız adına çok daha ağır olan yeni nesil KIA Ceed’in aynı motora sahip versiyonunun 7.4 saniyede 100 km/s hıza ulaşırken, Ford Fiesta ST’de bu sürenin 6.5 saniye olduğunu da hatırlatalım. İ20 N’in azami hızı ise, 230 km/s. Model ürettiği gücü 6 ileri manuel şanzımanla yere aktarıyor. Şimdilik tek şanzıman seçeneği sunan Hyundai, talep olduğu takdirde İ30 N‘de sunulmaya başlanan 8 ileri ıslak kavramalı DCT şanzımanı i20 N’e de taşıyabileceklerini söylüyor.

”N Sırıtma Kontrol Sistemi”

Artan gücü yere daha verimli aktarabilmek için Hyundai, İ20 N modelinde kilitli diferansiyel kullanmayı ihmal etmemiş. Direksiyon üzerindeki kırmızı buton “Rev Matching” adı verilen vites düşüşlerinde heel-and-toe tekniğini otomatik olarak uygulamaya erişim sağlarken araçta Launch Control de sunuluyor.  “N Sırıtma Kontrol Sistemi” adı verilen sürüş modu seçiminde 5 ayar var ve gülüşünüzün büyüklüğüne göre bunlar Eco, Normal, Sport, N ve N Custom olarak sıralanabilir. N Custom modu, adından da anlayabileceğiniz üzere kişisel ayarlarınızı yapmanıza imkân veriyor. Ayarlayabildiğiniz özellikler ise motorun tepkisi, ESP müdahale miktarı, motor sesi, direksiyon sertliği ve Rev Matching fonksiyonu. Aktif egzoz kontrol sistemi ise i20 N’in istenildiğinde homurdayıp çatırtı patırtı çıkarmasını sağlıyor.

Hyundai, sürüş ve yol tutuş karakterini iyileştirmek adına standart i20 şasisinde ciddi ayar ve destek çalışmaları yapmış. Mafsalları elden geçirilen süspansiyonda kullanılan yay ve amortisörler normal i20’lerden oldukça farklı. Normalde 280 mm olan ön fren diskleri ise daha tepkili frenajlar için 320 mm’ye çıkarılmış ve yüksek performansa uygun dizayn edilmiş.

Ülkemizde muhtemelen satışa sunulacak modelin fiyatı hakkında bir tahminde bulunmak çok zor ama, vergi sistemimizden dolayı makulden uzak olacağı kesin.

Benzer Yazılar

1 / 285

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir