Haberler

BMW M3’ün 30. Yılı Kutlanıyor

BMW M3’ün ilk neslinin 1986’da piyasaya sunulmasıyla, o zamanlar BMW Motorsport GmbH adı altında faaliyet gösteren BMW M GmbH sportif orta ölçekli otomobil segmentinde devrim yarattı. Daha önce hiçbir üretici BMW 3 Serisi gibi yüksek hacimli seri üretim bir modeli günlük kullanıma uygun, yüksek performanslı bir spor otomobile dönüştürmek için gerçek motor sporları teknolojisini bu kadar istikrarlı bir şekilde kullanıma sokmamıştı.

BMW M3’ün ilk neslinin 1986’da piyasaya sunulmasıyla, o zamanlar BMW Motorsport GmbH adı altında faaliyet gösteren BMW M GmbH sportif orta ölçekli otomobil segmentinde devrim yarattı. Daha önce hiçbir üretici BMW 3 Serisi gibi yüksek hacimli seri üretim bir modeli günlük kullanıma uygun, yüksek performanslı bir spor otomobile dönüştürmek için gerçek motor sporları teknolojisini bu kadar istikrarlı bir şekilde kullanıma sokmamıştı. İlk BMW M3, diğer üreticilerin kıyaslandığı standartları belirledi.

Bu arada BMW M, beş model nesliyle otomotiv ikonu olma özelliğini sürekli olarak yeniledi. Tüm bu yıllar boyunca BMW M3 orijinal karakterini korudu. Büyük bir ihtimalle diğer hiçbir otomobil gerçek yarışçı genlerini günlük kullanıma uyum özelliğiyle bu denli heyecan verici bir konsept içinde bir araya getirmedi. BMW M bu otomotiv ikonunun 30. yıldönümünü kutlamak üzere bu yaz dünya çapında 500 adet otomobille sınırlı BMW M3 “30 Years M3” modelini piyasaya sunuyor.

“30 Years M3” modeli efsanevi metalik Macao Mavisi renginde sunulacak. BMW M3’ün ilk nesline saygı çerçevesinde “30 Years M3” yıldönümü modeli bir zamanlar BMW M3’ün ilk nesil otomobillerinde BMW’nin renk gamında özel bir seçenek olarak sunulan özel metalik Macao Mavisi gövde renginde olacak.

“30 Years M3” modeli opsiyonel olarak BMW M3 seri üretim modeli için sunulan Competition Paketini temel alıyor. Motor gücünde 19bg/14kW artışla 450bg/331kW değerine erişiyor (BMW M3 “30 Years M3”: ortalama yakıt tüketimi: 8,8–8,3l/100 km, ortalama CO2 emisyonu: 204–194gr/km). Competition Paketine aynı zamanda, artırılan performansla kapsamlı şekilde uyum sağlayacak Adaptif M süspansiyon dahildir. Optimize edilen özellikler arasında yeni yaylar, amortisörler ve dengeleyiciler, COMFORT, SPORT ve SPORT+ sürüş modlarının karakteristik özelikleri üzerinde yapılan değişikliklerin yanı sıra buna uygun şekilde modifiye edilen arka aks üzerindeki standart Aktif M diferansiyel ve Dinamik Denge Kontrolü (DSC) özelliği yer alır.

Bununla birlikte özel modelin Competition Paketine 20 inç, yıldız kollu, stil 666 M hafif alaşım jantlar ve karma lastikler de dahildir (ön: 265/30 R20, arka: 285/30 R20).

Tüm bu önlemler özellikle hızlanmada olmak üzere, dinamik performans açısından hissedilebilir bir artış sağlar. Opsiyonel 7 ileri M çift debriyajlı şanzımana sahip BMW M3 “30 Years M3” 0’dan 100km/sa hıza yalnızca 4 saniyede ulaşır, bu da seri üretim modele göre 0,1 saniye daha hızlı olduğu anlamına gelir. Standart 6 ileri düz şanzımanla bile otomobil bu deparı seri üretim modele göre 0,1 saniye daha çabuk tamamlar.

Dış tasarım açısından Competition Paketi aynı zamanda M spor egzoz sistemine uygun bir siyah krom egzoz çıkışı, son derece heyecan verici bir sürüş deneyimine önemli katkıda bulunan karakteristik ve güçlü ses dahil olmak üzere gelişmiş özellikleriyle BMW Individual Parlak Siyah Dış Kaplama’yı da içerir. Sınırlı sayıdaki model aynı zamanda ön kanatlarda “30 Years M3” logosunu taşıyan özel tasarım M ızgaralara sahiptir.

Son derece üst düzey bir ortamla sportif, işlevsel iç tasarım. Competition Paketi sınırlı üretim “30 Years M3” modelini uzun mesafeli yolculuklarda kusursuz bir destek sunan iskelet tasarımıyla bir araya getiren özel M spor koltuk yükseltmesini içerir. Örgü BMW M şeritlere sahip emniyet kemerleri sportif iç tasarımı zenginleştirir.

Ön marşpiyelerdeki “30 Years M3” logosu sürücüye ve öndeki yolcuya BMW M şirketinin benzersiz geçmişini hatırlatır. Gösterge paneli üzerindeki karbon fiber kaplamada yer alan “30 Years M3 1/500” ifadesi dünya çapında 500 adetle sınırlı BMW M3 “30 Years M3” modelinin ayrıcalıklı konumuna işaret eder. “30 Years M3” yazısı ön baş dayamalarına da işlenmiştir.

BMW M3 “30 Years M3” Siyah/Fjord Mavisi veya opsiyonel olarak yıldönümü modelinin sportif ve sofistike karakterini etkili biçimde öne çıkarak uyumlu renkteki kontrast dikişlerle Siyah/Silverstone tam deri Merino döşemeye sahiptir.
Competition Paketine sahip BMW M3 ile kıyaslandığında yıldönümü modelinin Almanya’daki ek fiyat farkı 10.000 Euro’dur. Piyasa sunumu 2016 yazı için planlanmıştır, bu tarih ilk satın alınan BMW M3’ün sözleşme tarihinden tam 30 yıl sonrasına rastlıyor.

1986 – geniş çamurluklar ve etkileyici gücüyle bir 3 Serisi otomobil.
BMW ‘nin 1985 sonbaharında Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarında yeni BMW M3’ü ilk kez tanıtarak uzmanları büyülemesinin ardından altı ay sonra zaman artık gelmişti: 1986’nın ilkbaharında ilk otomotiv gazetecilerine Mugello’daki yarış pistinde, yalnızca geniş tekerlek davlumbazlarıyla değil her açıdan olağanüstü bir görünüme sahip “3 Serisi süper otomobili” deneme fırsatı sunuldu. 2,3 litrelik dört silindirli motor 200bg/147kW güç sunan dört valf teknolojisine sahipti. Bu motor ön ve arka tamponları, yan marşpiyeleri ve spoyler dahil olmak üzere bagaj kapağının yanı sıra diğer öğeleri de plastikten üretilerek hafif yapısı sayesinde yalnızca 1.200 kilogram ağırlığa sahip iki kapılı bir otomobile uygundu. 0’dan 100km/sa hıza 6,7 saniyede ulaşan otomobilin 235km/sa’lik azami hızı bugün bile etkileyici bir rakam sayılıyor.

1988’de 220bg’lik artırılmış gücüyle 243km/sa azami hıza ulaşan BMW M3’ün Evo versiyonu piyasaya sunuldu.

1990’da ise ilk model neslinin en üst düzey versiyonu BMW M3 Sport Evolution sunuldu, otomobil motor kapağının altında 238bg gücünde, 2,5 litrelik motora sahipti ve 600 adetle sınırlanmıştı.

BMW M3’ün gelişimindeki etkileyici mühendisliğin kanıtı 1986 gibi erken bir tarihte sunulan katalitik konvertörün spor otomobiller için olan versiyonuydu. Teknisyenlere geliştirme safhasının en başında egzoz gazı saflaştırma teknolojisini kullanmayı göz önünde bulundurma fırsatı sunuldu, katalizör takılması yüzünden her model motor gücünden 5bg/3kW kayıp yaşıyordu. Sürüş performansına olan etki yalnızca marjinaldi.

1992 – safkan yarış otomobilinden şık bir coupé modeline
Önceki modelin aksine 1992’de sunulan BMW M3’ün ikinci nesli motor sporları uygulamalarından yararlanılmak üzere geliştirilmemişti. Önemli ölçüde daha mütevazı ve şık olan coupé üç litrelik, altı silindirli bir motora sahipti ve 286bg/210kW güç ve maksimum 320Nm tork üretiyordu. Bunun sonucunda yenilikçi VANOS kam mili kumandası teknolojisine sahip motor, üstün mühendislik becerisinin etkileyici bir kanıtını oluşturdu. Litre performansı (97bg/l) ve özel tork kuvveti ile (108Nm/l), yüksek hacimli, doğal havalandırmalı motorlar açısından iki dünya rekorunun sahibi oldu. BMW M3 Coupé, 0’dan 100km/sa hıza tam olarak altı saniyede ulaşırken azami hızı 250km/sa ile elektronik olarak sınırlanmıştı.

Yeni BMW M3 dış aynalarının şekliyle diğer modellerden ayrıştı. Aerodinamik açıdan optimize edilen çift ayaklı ayna muhafazaları otomobilin BMW 3 Serisi Coupé’nin seri üretim versiyonlardan kolaylıkla ayırt edilmesini sağlayan kanat şeklinde bir profile sahipti. Bugün bile farklı şekle sahip M dış aynalar çoğu M modelinin belirleyici karakteristik özelliklerinden birini oluşturmaktadır.

BMW M 1994 yılında BMW M3 ürün yelpazesini aynı anda iki gövde tipiyle destekledi. Cabrio modeline ek olarak BMW M3 ilk kez dört kapılı sedan modeliyle de sunuluyordu. Müşteriler özellikle Sedan’ın, Coupé modeline eşdeğer performansını beğendi.

1995 yılında kapsamlı bir model değişikliği çatısı altında düz altı silindirli motorun kübik kapasitesi 2.990’dan 3.201 kübik santimetreye yükseltildi ve gücü 321bg/236kW oldu. Yeni motor çift VANOS teknolojisini içeriyordu yani değişken ayarlanabilir girişli kam miline ek olarak senkronize çalışan egzoz kam miline de sahipti. Böylece artırılan güç rezervi ve geliştirilen performansına rağmen (ör 0-100km/sa 5,5 saniye) değişiklik yapılan BMW M3 yakıt açısından son derece verimliydi.

1996 yazından itibaren BMW M3 dünyanın otomatikleştirilmiş düz şanzımana sahip ilk yüksek hacimli üretilen otomobili oldu. Sıralı M şanzımanın işlevi yarışa yönelikti: Sürücü vites yükseltmek için vites kolunu geriye doğru çekiyor , vites düşürmek için yalnızca ileri itiyordu.
Sistem müşteriler arasında çok popüler oldu ve BMW Regensburg’daki üretim hattından her saniye çıkan BMW M3’e SMG şanzıman takılıyordu.

2000 – Kendine güveni tam, safkan atlet
BMW M3’ün üçüncü nesli kendinden önce gelen modele kıyasla daha güçlü bir görünüme sahipti. Kubbe biçimli alüminyum motor kapağı, dikkat çekici derecede daha geniş tekerlek davlumbazları, arka spoyler kenarı dahil olmak üzere aerodinamik olarak optimize edilmiş bagaj kapağının yanı sıra çift akışlı egzoz sisteminin dört çıkışı sayesinde Coupé modeli sahip olduğu güç ve dinamik beceri açısından kuşkuya yer bırakmıyordu.

Otomobil aynı zamanda düz altı silindirli, doğal havalandırmalı bir motordan gücünü alıyordu. Tamamen yeniden geliştirilen güç ünitesi 3.246 kübik santimetrelik hacimden 343bg/252kW güç üretirken maksimum torku 365Nm’ydi. 100km/sa hıza 5,2 saniyede ulaşan otomobil 80’den 120km/sa hıza dördüncü viteste yalnızca 5,4 saniyede erişiyordu. Tüm bu rakamlar BMW M3’lerin performans potansiyelini yansıtıyor. Coupé modelinin ardından birkaç ay sonra 2001’in ilkbaharında Cabrio modeli de ilk kez tanıtıldı. Otomobil alçak, kısa bel çizgisiyle çok daha kaslı bir görünüme sahipti.

BMW M3 CSL 2003’te satışa sunuldu ve olağanüstü bir konuma sahip oldu. BMW tarafından Coupé, Sport ve Lightweight terimlerinin kısaltması için kullanılan CSL ibaresine sahip olan ve hafif bir yapıya sahip olması amacıyla sürekli olarak sadeleştirilen bu özel modelde 360bg/265kW güç yalnızca 1.385 kilogramlık yüksüz ağırlıkla bir araya getirildi ve otomobil 3,85kg/bg seviyesinde bir ağırlık/güç oranı elde etti. Ağırlığın azaltılması görece gereksiz (konforla ilişkili) bileşenlerin kaldırılmasının yanı sıra en uygun malzemenin doğru yerde kullanılmasını amaçlayan akıllı hafif yapı prensibiyle gerçekleştirildi. Buna karbon takviyeli plastikten (CRP) tavan ve ince cam takılan arka cam da dahildi. Elde edilen hızların da kanıt oluşturduğu şekilde tüm bunlar karşılığını vererek 0’dan 100km/sa’e 4,9 saniye; 0’dan 200 km/sa’e 16,8 saniye değerlerinin elde edilmesini sağladı.

2007 – V8 motorlu ve standart CRP tavanlı dördüncü nesil. Önceki iki nesilde kullanılan düz altı silindirli motor yerine BMW M3’ün dördüncü nesli motor kapağının altında doğal havalandırmalı bir V8 motora sahipti.

Yüksek devirli, dört litrelik motor 420bg/309kW güç üretirken, ağırlığı yalnızca 202 kilogramdı; bu da önceki motora göre 15kg daha hafif olduğu anlamına geliyordu. Akıllı hafif yapı konseptinin kullanımı diğer alanlara da uygulandı. Örneğin BMW M3 Coupé elyaf yapısı şeffaf bir kumaşın altından görülebilen standart bir CRF tavana sahipti. Otomobilin ön aksı tamamen alüminyumdan üretilmişti.

2007’nin sonbaharında BMW M3’ün dört kapılı modeli piyasaya sunuldu. 0’dan 100km/sa’e 4,9 saniyede ulaşan otomobil Coupé modelinden yalnızca saniyenin onda biri kadar daha yavaştı. Birkaç ay sonra 2008’in ilkbaharında cabrio modeli ile ürün yelpazesi tamamlandı.

2014 – Yenilikçi motor teknolojisi ve istikrarlı hafif yapı
Bu üst düzey atletin beşinci neslinin 2014 ilkbaharında piyasaya sunulmasıyla BMW M GmbH ilk kez aynı anda Sedan ve Coupé modellerini sunmanın yanı sıra seri modellere yeni bir adlandırma da getiriyordu. Böylelikle Sedan BMW M3 adını alırken, Coupé modeli 2014’ün sonbaharından itibaren Cabrio modelinde olduğu gibi BMW M4 adını alıyordu.

M Twinpower Turbo teknolojisini içeren tamamen yeniden geliştirilen düz altı silindirli motor ve yüksek devir konsepti tüm motor devri aralığında maksimum 431bg/317kW güç ve 550Nm tork üretiyordu. Böylelikle bu model önceki BMW M3 modellerinin sunduğu en yüksek tork seviyesini yaklaşık yüzde 40 oranında aşıyordu. Yakıt tüketimi ve emisyon yaklaşık yüzde 25 daha düşüktü. Hem BMW M3 Sedan hem de BMW M4 Cabrio 0’dan 100km/sa hıza 4,1 saniyede ulaşıyordu (opsiyonel 7 ileri çift debriyajlı şanzımanla).

Olağanüstü bir yakıt verimliliği ile bir araya getirilen en üst düzeyde sürüş dinamiklerini elde etmek üzere otomobil ağırlığı (standart donanımla) önceki modele göre 80 kilogram civarında azaltıldı. Bu yine akıllı hafif yapı önlemlerinin tutarlı şekilde uygulanmasıyla mümkün oldu.

Bunlar arasında karbon fiber takviyeli plastik kullanımının yanı sıra çeşitli süspansiyon ve gövde bileşenleri için alüminyum gibi hafif malzemelerin kullanımının artırılması yer aldı.

“Nice yıllara, BMW M3” – Dostlar ve yol arkadaşları otomobilin 30. yıldönümünü kutluyor 
“BMW M3 ile her zaman özel bir bağım olacak. Babam siyah renkli bir BMW M3 kullanırdı. Ben de mat siyah bir BMW Bank M3 ile 2012’de DTM şampiyonu oldum. Tüm BMW M3 seri üretim modelleri tıpkı yeni BMW M4 gibi bu çok özel yarış karakterine sahip. BMW M GmbH yarış pistlerinin duygusunu yollara taşımayı başardı. Bu denli güçlü bir otomobili BMW’nin M3’te yaptığı gibi kompakt ve yolda kullanıma uygun hale getirmek kolay değil. BMW M3 spor duygusunun en saf halini yansıtıyor. Her zaman hayallerimde olacak.”

Bruno Spengler, profesyonel yarış pilotu, DTM 2016’da BMW Team MTEK için yarışıyor, BMW M3 DTM ile 2012 DTM şampiyonu

“BMW M3 30 yıl önce olduğu gibi bugün de hayranlık yaratan bir otomobil. O zamanlara ait bir M3’ü kendim de yarış pistinde kullandım. Günümüzün yarış otomobilleriyle kıyaslandığında direksiyonun arkasında gerçekten zorlu bir çalışma yatıyor. 2013’te ilk DTM yılımda modern çağın BMW M3 DTM otomobiliyle bir zafer kazandım. Bu çok özel bir andı. BMW M3’ün böyle özel anlar için yaratıldığına inanıyorum.”
Timo Glock, profesyonel yarış pilotu, DTM 2016’da BMW Team RMG için yarışıyor, 2004-2012 arası 91 Formula 1 Grand Prix yarışı

“Birçok kişi için ve benim için de BMW M3 yarış pistlerinde başarıyla eş anlamlı. Motor sporları genleri 1986’da olduğu gibi bugün de ortada. Benim için bir yarış pilotu olarak bunun gibi spor bir otomobili yarış pistlerinin dışında da kullanmak harika bir duygu. BMW M3 boş yere efsane olmadı.”

Martin Tomczyk, profesyonel yarış pilotu, DTM’de BMW Team Schnitzer için yarışıyor 
“BMW M3 şüphesiz bir yarış pilotu olarak uzun kariyerimdeki en önemli otomobil. Bu otomobille World Touring Car Şampiyonasını, DTM unvanını, Italian Touring Car Şampiyonasını ve tüm Avrupa’da çeşitli saygın yarış zaferleri kazandım. İlk günden itibaren BMW M3 bir şampiyondu ve bu pozisyonunu onlarca yıl boyunca korudu. Hayranları ve ben BMW M3’ü seviyoruz!”
Roberto Ravaglia, eski profesyonel yarış pilotu, tarihteki ilk touring otomobil şampiyonu (1987), Team ROAL Motorsport’un kurucusu

“BMW M3 gerçek bir simge. Otomobil 1987’de ilk kez yarıştığında en başından itibaren şampiyondu. Tüm zamanların en başarılı touring otomobili oldu. Bu otomobili sürmek her zaman keyif vericiydi. Bu otomobille çok iyi zamanlar geçirdim ve birçok zafer kazandım. BMW M3 ile gerçekten çok yakın bir bağ kurdum.”

Johnny Cecotto, eski profesyonel yarış pilotu, BMW M3 ile 1989 – 1992 10 DTM yarışı zaferi, BMW M3 ile 1990 “24 saatlik Spa yarışı” şampiyonu, BMW M3 ile 1992 “24 saatlik Nürburgring yarışı” şampiyonu, BMW M3 GTR ile 1993 ADAC GT Cup şampiyonu, iki kez World Motorcycle Şampiyonu (1975/1978)

“Benim için BMW M3 en iyisi. Herkesin BMW M3’ü M1 ve M5’ten daha fazla BMW M GmbH ile özdeşleştirdiğine inanıyorum. Bu hayranlığın büyük bir bölümü kesinlikle motor yarışları kariyerinden kaynaklanıyor. Ne de olsa bugüne kadar BMW M3 dünyanın en başarılı touring otomobilidir. Kendim farklı yıllarda dört BMW M3’e sahip oldum, favorim hala ilk nesil BMW M3; bunun sebebi klasik BMW’lere olan tutkum değil, kişisel olarak otomobilin tasarımının en iyisi olduğunu düşünüyorum.”

Benzer Yazılar

Etiketler , ,

 • Yayınlanan: Site Haberler ve Yorumlar

 • Üye
  #34709

  BMW M3’ün 30. Yılı Kutlanıyor

  BMW M3’ün ilk neslinin 1986’da piyasaya sunulmasıyla, o zamanlar BMW Motorsport GmbH adı altında faaliyet gösteren BMW M GmbH sportif orta ölçekli otomobil segmentinde devrim yarattı. Daha önce hiçbir üretici BMW 3 Serisi gibi yüksek hacimli seri üretim bir modeli günlük kullanıma uygun, yüksek performanslı bir spor otomobile dönüştürmek için gerçek motor sporları teknolojisini bu kadar istikrarlı bir şekilde kullanıma sokmamıştı.

  BMW M3’ün ilk neslinin 1986’da piyasaya sunulmasıyla, o zamanlar BMW Motorsport GmbH adı altında faaliyet gösteren BMW M GmbH sportif orta ölçekli otomobil segmentinde devrim yarattı. Daha önce hiçbir üretici BMW 3 Serisi gibi yüksek hacimli seri üretim bir modeli günlük kullanıma uygun, yüksek performanslı bir spor otomobile dönüştürmek için gerçek motor sporları teknolojisini bu kadar istikrarlı bir şekilde kullanıma sokmamıştı. İlk BMW M3, diğer üreticilerin kıyaslandığı standartları belirledi.

  Bu arada BMW M, beş model nesliyle otomotiv ikonu olma özelliğini sürekli olarak yeniledi. Tüm bu yıllar boyunca BMW M3 orijinal karakterini korudu. Büyük bir ihtimalle diğer hiçbir otomobil gerçek yarışçı genlerini günlük kullanıma uyum özelliğiyle bu denli heyecan verici bir konsept içinde bir araya getirmedi. BMW M bu otomotiv ikonunun 30. yıldönümünü kutlamak üzere bu yaz dünya çapında 500 adet otomobille sınırlı BMW M3 “30 Years M3” modelini piyasaya sunuyor.

  “30 Years M3” modeli efsanevi metalik Macao Mavisi renginde sunulacak. BMW M3’ün ilk nesline saygı çerçevesinde “30 Years M3” yıldönümü modeli bir zamanlar BMW M3’ün ilk nesil otomobillerinde BMW’nin renk gamında özel bir seçenek olarak sunulan özel metalik Macao Mavisi gövde renginde olacak.

  “30 Years M3” modeli opsiyonel olarak BMW M3 seri üretim modeli için sunulan Competition Paketini temel alıyor. Motor gücünde 19bg/14kW artışla 450bg/331kW değerine erişiyor (BMW M3 “30 Years M3”: ortalama yakıt tüketimi: 8,8–8,3l/100 km, ortalama CO2 emisyonu: 204–194gr/km). Competition Paketine aynı zamanda, artırılan performansla kapsamlı şekilde uyum sağlayacak Adaptif M süspansiyon dahildir. Optimize edilen özellikler arasında yeni yaylar, amortisörler ve dengeleyiciler, COMFORT, SPORT ve SPORT+ sürüş modlarının karakteristik özelikleri üzerinde yapılan değişikliklerin yanı sıra buna uygun şekilde modifiye edilen arka aks üzerindeki standart Aktif M diferansiyel ve Dinamik Denge Kontrolü (DSC) özelliği yer alır.

  Bununla birlikte özel modelin Competition Paketine 20 inç, yıldız kollu, stil 666 M hafif alaşım jantlar ve karma lastikler de dahildir (ön: 265/30 R20, arka: 285/30 R20).

  Tüm bu önlemler özellikle hızlanmada olmak üzere, dinamik performans açısından hissedilebilir bir artış sağlar. Opsiyonel 7 ileri M çift debriyajlı şanzımana sahip BMW M3 “30 Years M3” 0’dan 100km/sa hıza yalnızca 4 saniyede ulaşır, bu da seri üretim modele göre 0,1 saniye daha hızlı olduğu anlamına gelir. Standart 6 ileri düz şanzımanla bile otomobil bu deparı seri üretim modele göre 0,1 saniye daha çabuk tamamlar.

  Dış tasarım açısından Competition Paketi aynı zamanda M spor egzoz sistemine uygun bir siyah krom egzoz çıkışı, son derece heyecan verici bir sürüş deneyimine önemli katkıda bulunan karakteristik ve güçlü ses dahil olmak üzere gelişmiş özellikleriyle BMW Individual Parlak Siyah Dış Kaplama’yı da içerir. Sınırlı sayıdaki model aynı zamanda ön kanatlarda “30 Years M3” logosunu taşıyan özel tasarım M ızgaralara sahiptir.

  Son derece üst düzey bir ortamla sportif, işlevsel iç tasarım. Competition Paketi sınırlı üretim “30 Years M3” modelini uzun mesafeli yolculuklarda kusursuz bir destek sunan iskelet tasarımıyla bir araya getiren özel M spor koltuk yükseltmesini içerir. Örgü BMW M şeritlere sahip emniyet kemerleri sportif iç tasarımı zenginleştirir.

  Ön marşpiyelerdeki “30 Years M3” logosu sürücüye ve öndeki yolcuya BMW M şirketinin benzersiz geçmişini hatırlatır. Gösterge paneli üzerindeki karbon fiber kaplamada yer alan “30 Years M3 1/500” ifadesi dünya çapında 500 adetle sınırlı BMW M3 “30 Years M3” modelinin ayrıcalıklı konumuna işaret eder. “30 Years M3” yazısı ön baş dayamalarına da işlenmiştir.

  BMW M3 “30 Years M3” Siyah/Fjord Mavisi veya opsiyonel olarak yıldönümü modelinin sportif ve sofistike karakterini etkili biçimde öne çıkarak uyumlu renkteki kontrast dikişlerle Siyah/Silverstone tam deri Merino döşemeye sahiptir.
  Competition Paketine sahip BMW M3 ile kıyaslandığında yıldönümü modelinin Almanya’daki ek fiyat farkı 10.000 Euro’dur. Piyasa sunumu 2016 yazı için planlanmıştır, bu tarih ilk satın alınan BMW M3’ün sözleşme tarihinden tam 30 yıl sonrasına rastlıyor.

  1986 – geniş çamurluklar ve etkileyici gücüyle bir 3 Serisi otomobil.
  BMW ‘nin 1985 sonbaharında Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarında yeni BMW M3’ü ilk kez tanıtarak uzmanları büyülemesinin ardından altı ay sonra zaman artık gelmişti: 1986’nın ilkbaharında ilk otomotiv gazetecilerine Mugello’daki yarış pistinde, yalnızca geniş tekerlek davlumbazlarıyla değil her açıdan olağanüstü bir görünüme sahip “3 Serisi süper otomobili” deneme fırsatı sunuldu. 2,3 litrelik dört silindirli motor 200bg/147kW güç sunan dört valf teknolojisine sahipti. Bu motor ön ve arka tamponları, yan marşpiyeleri ve spoyler dahil olmak üzere bagaj kapağının yanı sıra diğer öğeleri de plastikten üretilerek hafif yapısı sayesinde yalnızca 1.200 kilogram ağırlığa sahip iki kapılı bir otomobile uygundu. 0’dan 100km/sa hıza 6,7 saniyede ulaşan otomobilin 235km/sa’lik azami hızı bugün bile etkileyici bir rakam sayılıyor.

  1988’de 220bg’lik artırılmış gücüyle 243km/sa azami hıza ulaşan BMW M3’ün Evo versiyonu piyasaya sunuldu.

  1990’da ise ilk model neslinin en üst düzey versiyonu BMW M3 Sport Evolution sunuldu, otomobil motor kapağının altında 238bg gücünde, 2,5 litrelik motora sahipti ve 600 adetle sınırlanmıştı.

  BMW M3’ün gelişimindeki etkileyici mühendisliğin kanıtı 1986 gibi erken bir tarihte sunulan katalitik konvertörün spor otomobiller için olan versiyonuydu. Teknisyenlere geliştirme safhasının en başında egzoz gazı saflaştırma teknolojisini kullanmayı göz önünde bulundurma fırsatı sunuldu, katalizör takılması yüzünden her model motor gücünden 5bg/3kW kayıp yaşıyordu. Sürüş performansına olan etki yalnızca marjinaldi.

  1992 – safkan yarış otomobilinden şık bir coupé modeline
  Önceki modelin aksine 1992’de sunulan BMW M3’ün ikinci nesli motor sporları uygulamalarından yararlanılmak üzere geliştirilmemişti. Önemli ölçüde daha mütevazı ve şık olan coupé üç litrelik, altı silindirli bir motora sahipti ve 286bg/210kW güç ve maksimum 320Nm tork üretiyordu. Bunun sonucunda yenilikçi VANOS kam mili kumandası teknolojisine sahip motor, üstün mühendislik becerisinin etkileyici bir kanıtını oluşturdu. Litre performansı (97bg/l) ve özel tork kuvveti ile (108Nm/l), yüksek hacimli, doğal havalandırmalı motorlar açısından iki dünya rekorunun sahibi oldu. BMW M3 Coupé, 0’dan 100km/sa hıza tam olarak altı saniyede ulaşırken azami hızı 250km/sa ile elektronik olarak sınırlanmıştı.

  Yeni BMW M3 dış aynalarının şekliyle diğer modellerden ayrıştı. Aerodinamik açıdan optimize edilen çift ayaklı ayna muhafazaları otomobilin BMW 3 Serisi Coupé’nin seri üretim versiyonlardan kolaylıkla ayırt edilmesini sağlayan kanat şeklinde bir profile sahipti. Bugün bile farklı şekle sahip M dış aynalar çoğu M modelinin belirleyici karakteristik özelliklerinden birini oluşturmaktadır.

  BMW M 1994 yılında BMW M3 ürün yelpazesini aynı anda iki gövde tipiyle destekledi. Cabrio modeline ek olarak BMW M3 ilk kez dört kapılı sedan modeliyle de sunuluyordu. Müşteriler özellikle Sedan’ın, Coupé modeline eşdeğer performansını beğendi.

  1995 yılında kapsamlı bir model değişikliği çatısı altında düz altı silindirli motorun kübik kapasitesi 2.990’dan 3.201 kübik santimetreye yükseltildi ve gücü 321bg/236kW oldu. Yeni motor çift VANOS teknolojisini içeriyordu yani değişken ayarlanabilir girişli kam miline ek olarak senkronize çalışan egzoz kam miline de sahipti. Böylece artırılan güç rezervi ve geliştirilen performansına rağmen (ör 0-100km/sa 5,5 saniye) değişiklik yapılan BMW M3 yakıt açısından son derece verimliydi.

  1996 yazından itibaren BMW M3 dünyanın otomatikleştirilmiş düz şanzımana sahip ilk yüksek hacimli üretilen otomobili oldu. Sıralı M şanzımanın işlevi yarışa yönelikti: Sürücü vites yükseltmek için vites kolunu geriye doğru çekiyor , vites düşürmek için yalnızca ileri itiyordu.
  Sistem müşteriler arasında çok popüler oldu ve BMW Regensburg’daki üretim hattından her saniye çıkan BMW M3’e SMG şanzıman takılıyordu.

  2000 – Kendine güveni tam, safkan atlet
  BMW M3’ün üçüncü nesli kendinden önce gelen modele kıyasla daha güçlü bir görünüme sahipti. Kubbe biçimli alüminyum motor kapağı, dikkat çekici derecede daha geniş tekerlek davlumbazları, arka spoyler kenarı dahil olmak üzere aerodinamik olarak optimize edilmiş bagaj kapağının yanı sıra çift akışlı egzoz sisteminin dört çıkışı sayesinde Coupé modeli sahip olduğu güç ve dinamik beceri açısından kuşkuya yer bırakmıyordu.

  Otomobil aynı zamanda düz altı silindirli, doğal havalandırmalı bir motordan gücünü alıyordu. Tamamen yeniden geliştirilen güç ünitesi 3.246 kübik santimetrelik hacimden 343bg/252kW güç üretirken maksimum torku 365Nm’ydi. 100km/sa hıza 5,2 saniyede ulaşan otomobil 80’den 120km/sa hıza dördüncü viteste yalnızca 5,4 saniyede erişiyordu. Tüm bu rakamlar BMW M3’lerin performans potansiyelini yansıtıyor. Coupé modelinin ardından birkaç ay sonra 2001’in ilkbaharında Cabrio modeli de ilk kez tanıtıldı. Otomobil alçak, kısa bel çizgisiyle çok daha kaslı bir görünüme sahipti.

  BMW M3 CSL 2003’te satışa sunuldu ve olağanüstü bir konuma sahip oldu. BMW tarafından Coupé, Sport ve Lightweight terimlerinin kısaltması için kullanılan CSL ibaresine sahip olan ve hafif bir yapıya sahip olması amacıyla sürekli olarak sadeleştirilen bu özel modelde 360bg/265kW güç yalnızca 1.385 kilogramlık yüksüz ağırlıkla bir araya getirildi ve otomobil 3,85kg/bg seviyesinde bir ağırlık/güç oranı elde etti. Ağırlığın azaltılması görece gereksiz (konforla ilişkili) bileşenlerin kaldırılmasının yanı sıra en uygun malzemenin doğru yerde kullanılmasını amaçlayan akıllı hafif yapı prensibiyle gerçekleştirildi. Buna karbon takviyeli plastikten (CRP) tavan ve ince cam takılan arka cam da dahildi. Elde edilen hızların da kanıt oluşturduğu şekilde tüm bunlar karşılığını vererek 0’dan 100km/sa’e 4,9 saniye; 0’dan 200 km/sa’e 16,8 saniye değerlerinin elde edilmesini sağladı.

  2007 – V8 motorlu ve standart CRP tavanlı dördüncü nesil. Önceki iki nesilde kullanılan düz altı silindirli motor yerine BMW M3’ün dördüncü nesli motor kapağının altında doğal havalandırmalı bir V8 motora sahipti.

  Yüksek devirli, dört litrelik motor 420bg/309kW güç üretirken, ağırlığı yalnızca 202 kilogramdı; bu da önceki motora göre 15kg daha hafif olduğu anlamına geliyordu. Akıllı hafif yapı konseptinin kullanımı diğer alanlara da uygulandı. Örneğin BMW M3 Coupé elyaf yapısı şeffaf bir kumaşın altından görülebilen standart bir CRF tavana sahipti. Otomobilin ön aksı tamamen alüminyumdan üretilmişti.

  2007’nin sonbaharında BMW M3’ün dört kapılı modeli piyasaya sunuldu. 0’dan 100km/sa’e 4,9 saniyede ulaşan otomobil Coupé modelinden yalnızca saniyenin onda biri kadar daha yavaştı. Birkaç ay sonra 2008’in ilkbaharında cabrio modeli ile ürün yelpazesi tamamlandı.

  2014 – Yenilikçi motor teknolojisi ve istikrarlı hafif yapı
  Bu üst düzey atletin beşinci neslinin 2014 ilkbaharında piyasaya sunulmasıyla BMW M GmbH ilk kez aynı anda Sedan ve Coupé modellerini sunmanın yanı sıra seri modellere yeni bir adlandırma da getiriyordu. Böylelikle Sedan BMW M3 adını alırken, Coupé modeli 2014’ün sonbaharından itibaren Cabrio modelinde olduğu gibi BMW M4 adını alıyordu.

  M Twinpower Turbo teknolojisini içeren tamamen yeniden geliştirilen düz altı silindirli motor ve yüksek devir konsepti tüm motor devri aralığında maksimum 431bg/317kW güç ve 550Nm tork üretiyordu. Böylelikle bu model önceki BMW M3 modellerinin sunduğu en yüksek tork seviyesini yaklaşık yüzde 40 oranında aşıyordu. Yakıt tüketimi ve emisyon yaklaşık yüzde 25 daha düşüktü. Hem BMW M3 Sedan hem de BMW M4 Cabrio 0’dan 100km/sa hıza 4,1 saniyede ulaşıyordu (opsiyonel 7 ileri çift debriyajlı şanzımanla).

  Olağanüstü bir yakıt verimliliği ile bir araya getirilen en üst düzeyde sürüş dinamiklerini elde etmek üzere otomobil ağırlığı (standart donanımla) önceki modele göre 80 kilogram civarında azaltıldı. Bu yine akıllı hafif yapı önlemlerinin tutarlı şekilde uygulanmasıyla mümkün oldu.

  Bunlar arasında karbon fiber takviyeli plastik kullanımının yanı sıra çeşitli süspansiyon ve gövde bileşenleri için alüminyum gibi hafif malzemelerin kullanımının artırılması yer aldı.

  “Nice yıllara, BMW M3” – Dostlar ve yol arkadaşları otomobilin 30. yıldönümünü kutluyor 
  “BMW M3 ile her zaman özel bir bağım olacak. Babam siyah renkli bir BMW M3 kullanırdı. Ben de mat siyah bir BMW Bank M3 ile 2012’de DTM şampiyonu oldum. Tüm BMW M3 seri üretim modelleri tıpkı yeni BMW M4 gibi bu çok özel yarış karakterine sahip. BMW M GmbH yarış pistlerinin duygusunu yollara taşımayı başardı. Bu denli güçlü bir otomobili BMW’nin M3’te yaptığı gibi kompakt ve yolda kullanıma uygun hale getirmek kolay değil. BMW M3 spor duygusunun en saf halini yansıtıyor. Her zaman hayallerimde olacak.”

  Bruno Spengler, profesyonel yarış pilotu, DTM 2016’da BMW Team MTEK için yarışıyor, BMW M3 DTM ile 2012 DTM şampiyonu

  “BMW M3 30 yıl önce olduğu gibi bugün de hayranlık yaratan bir otomobil. O zamanlara ait bir M3’ü kendim de yarış pistinde kullandım. Günümüzün yarış otomobilleriyle kıyaslandığında direksiyonun arkasında gerçekten zorlu bir çalışma yatıyor. 2013’te ilk DTM yılımda modern çağın BMW M3 DTM otomobiliyle bir zafer kazandım. Bu çok özel bir andı. BMW M3’ün böyle özel anlar için yaratıldığına inanıyorum.”
  Timo Glock, profesyonel yarış pilotu, DTM 2016’da BMW Team RMG için yarışıyor, 2004-2012 arası 91 Formula 1 Grand Prix yarışı

  “Birçok kişi için ve benim için de BMW M3 yarış pistlerinde başarıyla eş anlamlı. Motor sporları genleri 1986’da olduğu gibi bugün de ortada. Benim için bir yarış pilotu olarak bunun gibi spor bir otomobili yarış pistlerinin dışında da kullanmak harika bir duygu. BMW M3 boş yere efsane olmadı.”

  Martin Tomczyk, profesyonel yarış pilotu, DTM’de BMW Team Schnitzer için yarışıyor 
  “BMW M3 şüphesiz bir yarış pilotu olarak uzun kariyerimdeki en önemli otomobil. Bu otomobille World Touring Car Şampiyonasını, DTM unvanını, Italian Touring Car Şampiyonasını ve tüm Avrupa’da çeşitli saygın yarış zaferleri kazandım. İlk günden itibaren BMW M3 bir şampiyondu ve bu pozisyonunu onlarca yıl boyunca korudu. Hayranları ve ben BMW M3’ü seviyoruz!”
  Roberto Ravaglia, eski profesyonel yarış pilotu, tarihteki ilk touring otomobil şampiyonu (1987), Team ROAL Motorsport’un kurucusu

  “BMW M3 gerçek bir simge. Otomobil 1987’de ilk kez yarıştığında en başından itibaren şampiyondu. Tüm zamanların en başarılı touring otomobili oldu. Bu otomobili sürmek her zaman keyif vericiydi. Bu otomobille çok iyi zamanlar geçirdim ve birçok zafer kazandım. BMW M3 ile gerçekten çok yakın bir bağ kurdum.”

  Johnny Cecotto, eski profesyonel yarış pilotu, BMW M3 ile 1989 – 1992 10 DTM yarışı zaferi, BMW M3 ile 1990 “24 saatlik Spa yarışı” şampiyonu, BMW M3 ile 1992 “24 saatlik Nürburgring yarışı” şampiyonu, BMW M3 GTR ile 1993 ADAC GT Cup şampiyonu, iki kez World Motorcycle Şampiyonu (1975/1978)

  “Benim için BMW M3 en iyisi. Herkesin BMW M3’ü M1 ve M5’ten daha fazla BMW M GmbH ile özdeşleştirdiğine inanıyorum. Bu hayranlığın büyük bir bölümü kesinlikle motor yarışları kariyerinden kaynaklanıyor. Ne de olsa bugüne kadar BMW M3 dünyanın en başarılı touring otomobilidir. Kendim farklı yıllarda dört BMW M3’e sahip oldum, favorim hala ilk nesil BMW M3; bunun sebebi klasik BMW’lere olan tutkum değil, kişisel olarak otomobilin tasarımının en iyisi olduğunu düşünüyorum.”

  BMW M3’ün ilk neslinin 1986’da piyasaya sunulmasıyla, o zamanlar BMW Motorsport GmbH adı altında faaliyet gösteren BMW M GmbH sportif orta ölçekli oto
  [See the full post at: BMW M3’ün 30. Yılı Kutlanıyor]

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.